Gdzie kupować kryptowaluty 2023?

Jak i gdzie kupować kryptowaluty?

Kryptowaluty to rodzaj cyfrowych aktywów, które opierają się na zaawansowanej technologii blockchain, czyli rejestru zdecentralizowanych danych. Kryptowaluty różnią się od tradycyjnych walut tym, że nie mają fizycznej postaci, określa je wyłącznie fragment kodu komputerowego. Są tworzone i kontrolowane przez oprogramowanie za pomocą złożonych algorytmów obliczeniowych i nie podlegają żadnym centralnym instytucjom finansowym oraz rządom państwowym. W ostatnich latach stały się potężnym narzędziem inwestycyjnym, a ich wartość rynkowa cały czas wzrasta. Ich nabycie jest stosunkowo łatwe i szeroko dostępne ze względu na obecność na rynku wielu giełd. Pozostaje jednak pytanie: jak i gdzie najlepiej kupować kryptowaluty?

Wartość kryptowalut

Pierwsza kryptowaluta, Bitcoin, została stworzona w 2009 roku, a celem jej opracowania było stworzenie cyfrowej waluty, która mogłaby działać niezależnie od banków centralnych i instytucji finansowych, przy zachowaniu relatywnej anonimowości użytkowników. Obecnie, oprócz Bitcoina, znanych jest wiele innych kryptowalut, takich jak Ethereum, Fantom, Litecoin, Altcoin, czy Ripple. Każdą z nich wyróżniają specyficzne cechy i sposoby zastosowania, jednak wszystkie łączy jedna technologia blockchain, która umożliwia przechowywanie informacji w sposób zdecentralizowany i bezpieczny.

Wartość kryptowalut jest wyznaczana przez podaż i popyt – im więcej osób jest zainteresowanych daną kryptowalutą, a mniejsza jest jej podaż, tym wyższa cena. Innym czynnikiem oddziałującym na wartość kryptowalut są na przykład zmiany w regulacjach rządowych czy zmiany w branży technologicznej. Inwestycja długoterminowa polega na zakupie kryptowaluty i przechowywaniu jej przez dłuższy czas w oczekiwaniu na znaczący wzrost jej wartości. Z kolei inwestycja krótkoterminowa obejmuje zakup i sprzedaż kryptowalut w stosunkowo krótkim czasie, zazwyczaj w ciągu jednego dnia. 

Kryptowaluty są przechowywane w cyfrowych portfelach, które pozwalają na bezpieczne i wygodne zarządzanie oraz obracanie na rynku. Wiele platform kryptowalutowych oferuje dodatkowe narzędzia i funkcjonalności, takie jak możliwość wymiany jednej kryptowaluty na inną, czy automatyczne kupowanie kryptowalut za pomocą określonych strategii inwestycyjnych. Waluty cyfrowe stanowią popularny instrument inwestycyjny, a ich wartość jest zwykle wyrażana w odniesieniu do innych walut lub towarów.

Jak kupować kryptowaluty?

Zakup kryptowalut jest dość łatwym procesem, który nie wymaga skomplikowanych operacji ani formalności. Aby rozpocząć inwestycję, należy podjąć kilka istotnych kroków, które obejmują:

  1. Wybór odpowiedniej platformy kryptowalutowej

Pierwszym etapem jest wybranie odpowiedniej platformy kryptowalutowej. Podejmując decyzję, należy kierować się przede wszystkim poziomem bezpieczeństwa korzystania z giełdy oraz opiniami innych użytkowników. Istotna jest także wysokość prowizji i innych opłat, a także oferta, jaką prezentują poszczególne platformy oraz ich funkcjonalność. Giełdy różnią się między sobą wachlarzem dostępnych kryptowalut, zabezpieczeniami, wsparciem czy strategią działania, dlatego przed wyborem odpowiedniego miejsca warto przeprowadzić dokładną analizę kluczowych kwestii. 

  1. Rejestracja konta na wybranej giełdzie

Po wybraniu odpowiedniej giełdy spełniającej wymagania i oczekiwania inwestora, konieczne jest zarejestrowanie konta. W procesie rejestracji zazwyczaj należy podać swoje dane osobowe oraz potwierdzić adres e-mail. Wiele platform zapewnia wsparcie od polskiej obsługi klienta, co bywa bardzo pomocne szczególnie w przypadku, gdy ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty. O tym jak inwestować w kryptowaluty przeczytasz: tutaj. Ponadto niektóre giełdy mogą wymagać weryfikacji tożsamości poprzez przesłanie skanów dokumentów tożsamości.

  1. Dodanie środków do konta

Aby kupić kryptowaluty, konieczne jest uprzednie dodanie środków do konta na giełdzie. Większość platform umożliwia wpłaty w różnych walutach, takich jak PLN, USD, EUR, GBP czy kryptowalutach. W zależności od platformy metody płatności mogą być inne (przelewy bankowe, karty kredytowe, karty debetowe oraz inne cyfrowe metody płatności). Przekazane środki zostaną przelane na konto założone na platformie.

  1. Zakup kryptowaluty

Po zdeponowaniu środków na swoim koncie, możliwy jest zakup kryptowaluty. Po wybraniu docelowej należy wpisać kwotę, którą użytkownik ma zamiar zainwestować. Następnie konieczne jest potwierdzenie transakcji – po tym etapie kryptowaluty trafiają na konto na giełdzie.

  1. Przechowywanie lub sprzedaż kryptowalut

Po zakupie kryptowaluty mogą być przechowywane na giełdzie, lub w portfelu kryptowalutowym z indywidualnym kluczem prywatnym i dowolnie obracane. Zakupione kryptowaluty można sprzedać w dogodnym czasie, na przykład wtedy, gdy uzyskają pożądaną przez użytkownika wartość. 

Gdzie kupować kryptowaluty?

Miejsca, w których można nabyć kryptowaluty to giełdy kryptowalutowe, domy maklerskie, bitomaty i kantory kryptowalutowe. Za najbardziej bezpieczną i atrakcyjną formę zakupu wskazuje się giełdy kryptowalutowe, czyli rynek, na którym można kupować i sprzedawać waluty cyfrowe oraz decydować o nich w dowolny sposób – przechowywać, sprzedawać czy wymieniać na inne. Na giełdzie kryptowalut użytkownicy mogą składać oferty kupna i sprzedaży, określając cenę i ilość kryptowalut, którą chcą kupić lub sprzedać.

Oferty te są dopasowywane w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybkie i wygodne dokonywanie transakcji. Ze względu na to, że giełdy funkcjonują w formie online lub aplikacji mobilnej są szeroko dostępnym i niezwykle wygodnym narzędziem inwestycyjnym. Każda z nich oferuje poszczególne rodzaje walut cyfrowych i tokenów oraz różne funkcje, z których mogą korzystać inwestujący. Dobra giełda kryptowalut oferuje swoim użytkownikom szereg funkcjonalności, takich jak systemy zabezpieczeń i weryfikacji, portfele kryptowalut, wsparcie techniczne i wiele innych ważnych narzędzi. 

Lista najbardziej popularnych giełd

  • Binance to jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, która oferuje szeroki wybór kryptowalut, w tym te najbardziej popularne – Bitcoin, Ethereum czy Litecoin. Giełda jest znana z niskich opłat transakcyjnych i prowizji na poziomie około 0,1%, wysokiej funkcjonalności oraz intuicyjnego interfejsu użytkownika. Na tle innych giełd wyróżnia ją posiadanie własnej waluty cyfrowej – Binance Coin. 
  • Zonda (kiedyś BitBay) to największa polska giełda kryptowalut, która prezentuje wiele zalet, dzięki czemu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Są to na przykład darmowe założenie i prowadzenie konta, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz ponad 50 rodzajów dostępnych kryptowalut.  Można też tam zakupić polskie kryptowaluty.
  • Coinbase to jedna z najbardziej popularnych giełd kryptowalut amerykańskich, którą cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa oraz profesjonalizm. Coinbase oferuje wiele rodzajów kryptowalut i łatwe w użyciu narzędzia do ich kupowania, sprzedawania lub wymiany. Pozwala także na zasilenie konta za pomocą darmowego przelewu SEPA w euro i nie pobiera prowizji za przesyłanie stablecoinów, umożliwia także kupowanie tokenów ZRX w zamian za poszerzanie wiedzy na temat kryptowalut. 
  • Kraken to jedna z największych i najstarszych giełd kryptowalut, która w swojej ofercie uwzględnia handel wieloma różnymi kryptowalutami. Jej zaletą jest dostępność w ponad 176 krajach, zapewnienie całodobowego wsparcia klienta oraz udostępnianie pomocnych poradników dla nowicjuszy, osób rozpoczynających inwestowanie w kryptowaluty. 
  • Huobi – platforma znajduje się w topowej dziesiątce największych giełd na świecie, a jej oferty docierają do ponad 130 krajów. Jej ogromną zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa – Huobi jak dotąd nigdy nie było ofiarą ataku hakerskiego. Ponadto oferuje handel około 600 kryptowalutami i tokenami ERC-20.

Gdzie najlepiej kupować kryptowaluty?

Kryptowaluty to innowacyjna forma waluty, która prezentuje wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych systemów finansowych. Pozwalają bowiem na szybkie i tanie obracanie aktywami w Internecie oraz oferują wiele dodatkowych funkcjonalności i możliwości inwestycyjnych. Gdzie kupować kryptowaluty? Trudno zdecydować, którą giełdę kryptowalut wybrać. Ze względu na liczność dostępnych giełd kryptowalutowych, przed wyborem jednej konkretnej platformy należy zrobić odpowiednie rozeznanie i podjąć decyzję na podstawie najważniejszych kwestii takich jak poziom bezpieczeństwa, pomoc i wsparcie w obsłudze, wysokość prowizji i pozycja na rynku. Nie bez znaczenia pozostają także opinie użytkowników, którzy na podstawie doświadczenia dzielą się swoimi spostrzeżeniami i umożliwiają wybór najkorzystniejszej oferty przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku poszczególnych giełd oraz ich polityki. 

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *