bitcoin wykres

Bitcoin – co to jest i jak działa?

Bitcoin jest to kryptowaluta, która została wprowadzona na rynek w 2009 roku. Nazwa ta dotyczy także otwartoźródłowej platformy, która zbudowana jest z łańcuchów bloków i tworzy sieć peer-to-peer (P2P). Sieć Bitcoin jest publiczna, a transakcje na niej mają pseudoanonimowy charakter. Sieć ta nie podlega pod żadną instytucję, więc nikt nie ma prawa zablokować dokonywanych transakcji.

Do czego służy Bitcoin?

Bitcoin jest to waluta, która stworzona została, aby być cyfrową kryptowalutą umożliwiającą szybkie, łatwe, tanie i bezpieczne przeprowadzanie płatności. Niektóre z firm akceptują płatność BTC, jednak waluta ta uważana jest za instrument spekulacyjny oraz metodę przechowywania wartości pieniądza w określonym czasie.

Bitcoin nie jest platformą, która tworzy aplikacje i bazuje ona tylko na jednej aplikacji, którą jest Blockchainie, czyli elektroniczny system do wykonywania cyfrowych płatności.

Działanie Bitcoina

Dla wielu działanie Bitcoina może wydawać się skomplikowane, ale po zapoznaniu się i zrozumieniu schematu działanie kryptowaluty jest proste i przejrzyste. Działanie Bitcoina oparte jest na platformie Blockchainie, która jest łańcuchem bloków. Platforma ta to nic innego jak baza danych, w której zawarte są informacje o zdarzeniach i przeprowadzonych transakcjach.

Bitcoin może być wykorzystany na trzy sposoby: jako inwestycja, jako środek płatniczy lub można go kopać. Bitcoin może być inwestycją, ponieważ ma on swój kurs wymiany. Na początku jeden Bitcoin nie miał wartości, ale z czasem w 2011 roku jeden Bitcoin był warty 1 USD. Bitcoin to waluta z ograniczoną ilością, która wynosi 21 mln. Kiedy wszystkie Bitcoiny zostaną wykorzystane, nie pojawi się więcej w obiegu. Zabieg ten ma na celu walkę z inflacją, która wpływa na wartość waluty.

Bitcoin może służyć do płacenia, ponieważ jest on wirtualnym pieniądzem, który pozwala płacić tak jak normalnymi pieniędzmi. Jedynym ograniczeniem jest to, że nie wszędzie można płacić kryptowalutą.

Kopanie Bitcoinów tzw. Mining określa sposób tworzenia Bitcoina. Kopanie kryptowalut jest zadaniem dla tak zwanych górników, którzy za swoją pracę mają płacone w coinach. Aby zostać górnikiem, trzeba kupić specjalny sprzęt. Kopalnie kryptowalut odpowiedzialne są za wprowadzanie nowych Bitcoinów do obiegu. Proces ten nazywany jest Proof of Work (PoW) i oznacza dowód wykonanej pracy i jest powiązany z Bitcoinem. Kiedy wszystkie Bitcoiny będą wykopane, wówczas kopacze dostają prowizję za wszystkie zatwierdzone transakcje. Kopalnie nadal będą funkcjonować, ale górnicy nie będą nagradzani podwójnie, a ich praca polegać będzie na pośredniczeniu.

Aby rozpocząć kopanie Bitcoinów, trzeba dobrze przemyśleć swoją decyzję i skalkulować koszty, na które składa się zakup koparki oraz prąd. Zyski są ograniczone, ale dla wiele osób są satysfakcjonujące.

Ile kosztuje Bitcoin i dlaczego ma wartość?

Cena BTC uzależniona jest od cen kryptowalut na giełdach i ogólnej sytuacji, jakie na nich panuje. Cena może się różnić pomiędzy poszczególnymi giełdami, na co wpływ mają różnice w wolumenie.

Na wartość Bitcoina wpływają jego cechy. Na cenę kryptowaluty wpływa popyt oraz podaż, a także preferencje osób nabywających ją. Wartość BTC określana jest przez kupców. Ludzie chętnie go kupują, ponieważ jest on niezależny od instytucji finansowych i jest łatwo dostępny, wymienialny, a także powszechny. Zakupu BTC może dokonać każdy, kto ma komputer oraz dostęp do sieci internetowej. Wartość Bitcoina jest uzależniona od tego, że jest on bezpieczny, a także można nim płacić i transferować go.

Kupno Bitcoina – jak zacząć?

Jak zarabiać na bitcoinie? Podczas kupienia BTC trzeba zwrócić uwagę na jego aktualną cenę, łatwość oraz szybkość transakcji, metodę płatności, a także czy konieczna jest weryfikacja i czy zakup obywa się płynnie. Każdy sposób zakupu BTC ma swoje wady i zalety. Po zakupie kryptowalutę przechowuje się w portfelu Bitcoina, który trzeba założyć na samym początku.

Jak kupić Bitcoin na giełdzie kryptowalut?

Giełda kryptowalut jest najpopularniejszym miejscem, gdzie można zakupić BTC, oferuje ona najniższe ceny oraz umożliwia wymianę BTC na inne kryptowaluty. Jak inwestować w kryptowaluty? Aby móc kupić Bitcoin, trzeba zarejestrować konto na wybranej giełdzie, a następnie postępować według następujących kroków:

* rejestracja konta na giełdzie poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza oraz podanie wszystkich niezbędnych informacji i danych osobowych,

* weryfikacja konta to podanie danych osobowych oraz kontaktowych, przesłanie skanu dowodu oraz potwierdzenia dokonania zapłaty za rachunek za prąd. Krok ten potwierdzi, że mieszkamy pod podanym adresem. Jeśli konto nie jest zweryfikowane, można wymieniać, odbierać i przesyłać kryptowaluty,

* wymiana pieniędzy na Bitcoiny przy użyciu konta na giełdzie kryptowalut.

W zależności od giełdy, na której zakupione zostaną BTC, mogą się one różnić wysokością prowizji od sprzedaży i zakupu, dostępnością i ilością innych kryptowalut, metodą wypłat i wpłat, a także tym jakie tradycyjne waluty są dostępne na danej giełdzie. Jeżeli interesuje Cię jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty przeczytaj nasz wpis na ten temat.

Zobacz również:

5 thoughts on “Bitcoin – co to jest i jak działa?”

  1. Pingback: Polskie kryptowaluty – powstaje polska kryptowaluta Cebullion - finansave.pl

  2. Pingback: Jak działa technologia blockchain? – krok po kroku - finansave.pl

  3. Pingback: Binance - czym jest? | Wszystko co musisz wiedzieć o Binance

  4. Pingback: Binance czy Bitbay? Którą giełdę kryptowalut wybrać? -

  5. Pingback: NFT – czym jest niewymienny token NFT? - finansave.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *