eth - jak kupić ethereum?

ETH – czym jest i jak kupić Ethereum?

Zakup kryptowalut jest coraz bardziej popularnym sposobem inwestowania. Źródłem popularności kryptowalut jest Bitcoin. Nie ma w tym nic dziwnego. Bitcoin jako kryptowaluta o największej kapitalizacji jest symbolem całego rynku. Jednak przeciętny inwestor ma do dyspozycji wiele innych kryptowalut. Druga co do wielkości kapitalizacji kryptowaluta znana jest pod nazwą Ethereum (w skrócie ETH). Jak zainwestować w Ethereum? Na te pytanie odpowiadamy w poniższym poradniku.

Co to jest ETH?

Co kryje się pod nazwą Ethereum? Jest to zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain. Platforma ta umożliwia obsługiwanie kontraktów peer-to-peer oraz tworzenie aplikacji. Twórcą i pomysłodawcą Ethereum jest Vitalik Buterin. Kryptowalutą platformy jest Ether. Ether w rozliczeniach finansowych funkcjonuje pod skrótem ETH. Na rynku kryptowalut nazwa Ether została wyparta przez nazwę Ethereum. Gdzie kupić Ethereum? Poniżej opisujemy najpopularniejsze sposoby.

Zakup na giełdzie kryptowalut

Najpopularniejszym sposobem na zakup Ethereum jest skorzystanie z usług giełdy kryptowalut. Giełda kryptowalut to miejsce, które działa na zasadach podobnych do tradycyjnej giełdy papierów wartościowych. Podstawową różnicą jest jednak to, że giełda kryptowalut funkcjonuje wyłącznie w trybie online. W internecie znajdziemy wiele popularnych giełd. Procedura zakupu Ethereum na giełdzie jest prosta. Pierwszym krokiem jest założenie własnego konta. Związane jest to z koniecznością weryfikacji tożsamości. Następnie należy doładować stworzone konto za pomocą karty, przelewu lub podobnych metod. Po przejściu wszystkich formalności możemy już zacząć składać zlecenia na zakup Ethereum. Jeżli zastanawiasz się jak rozpocząć inwestowanie w kryptowaluty, to koniecznie przeczytaj artykuł pod linkiem.

Zakup ETH w kantorze kryptowalut

Innym popularnym sposobem na nabycie Ethereum jest zakup w kantorze online. Zakup Ethereum w kantorze może być jednak przeprowadzony na niezbyt korzystnych warunkach. Mają na to wpływ większe prowizje od zakupu. Mechanizm kantoru sprawia, że kryptowalutę kupujemy po kursie narzuconym przez sprzedawcę. W większości kantorów kryptowalut zetkniemy się również z koniecznością weryfikacji tożsamości podczas procesu rejestracji. Możemy jednak jeszcze znaleźć w internecie podmioty, które umożliwiają przeprowadzanie transakcji o niskiej kwocie przy zachowaniu minimum formalności.

Inne sposoby na zakup Ethereum

Ethereum kupimy nie tylko w internecie. Zakup tej kryptowaluty możliwy jest również w punktach naziemnych. Zakup Ethereum można przeprowadzać samodzielnie w bitomatach. Wykonanie transakcji o niskiej kwocie powinno być zazwyczaj dostępne bez konieczności wcześniejszej weryfikacji tożsamości. Podobne zasady obowiązują w większości naziemnych kantorów kryptowalut. Korzystanie z naziemnych punktów podczas zakupu Ethereum za niskie kwoty może być wygodne. Wadą tego sposobu nabywania kryptowalut są niezbyt korzystne kursy, które oferowane są przez bitomaty i kantory.

Gdzie przechować Ethereum (ETH)?

Co się dzieje po zakupie Ethereum? Kryptowaluty określane są często jako waluta cyfrowa. Nie mają one fizycznej postaci charakterystycznej dla papierowej waluty. Zakup kryptowalut jest jednak odpowiednio udokumentowany. Po zakupie otrzymamy niepowtarzalny kod, który będzie stanowił dowód posiadania określonej liczby jednostek. Kod ten zwany jest też kluczem. Przechowywanie kryptowalut polega na zabezpieczeniu otrzymanego klucza w portfelu. Posiadacz Ethereum ma do dyspozycji kilka rodzajów portfeli, w których może przechować jednostki. Najczęściej spotykanym rodzajem portfela jest przeglądarkowy. Rozwiązanie udostępniane jest przez giełdy i kantory kryptowalut. Przechowywanie kryptowalut w ten sposób przypomina korzystanie z konta osobistego za pomocą bankowości internetowej. Alternatywą jest portfel desktopowy. Jest to program komputerowy, który może działać offline po zainstalowaniu na urządzeniu.

Bezpieczeństwo zakupu i przechowywania kryptowaluty

Portfele przeglądarkowe i desktopowe są rozwiązaniami wygodnymi. Posiadacz kryptowalut korzystający z portfeli wirtualnych jest jednak narażony na zwiększone ryzyko utraty kryptowalut w wyniku działalności hakerów. Podczas korzystania z portfeli obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w przypadku tradycyjnej bankowości. Bezpieczniejszą alternatywą są portfele mające postać fizyczną. Fizyczny portfel kryptowalut może przybrać kształt nośnika USB z zapisanym kluczem. W ostateczności zapisanie klucza możliwe jest też na zwykłej kartce papieru. Ryzyko związane z przechowywaniem środków nie jest jedynym czynnikiem, na który powinien zwrócić uwagę posiadacz kryptowalut. Bardzo ważne jest też zapewnienie bezpieczeństwa transakcji kupna i sprzedaży. Podanie osobie niepowołanej klucza kryptowaluty może skutkować całkowitą utratą środków.

Podsumowanie

Jak kupić Ethereum? Inwestowanie w tą kryptowalutę nie jest skomplikowane. Wystarczy założyć portfel oraz kupić odpowiednią liczbę jednostek. Należy jednak zwrócić baczną uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem zakupu i późniejszym przechowywaniem Ethereum. Warto też zdać sobie sprawę z ryzyka spadku kursu kryptowaluty. Inwestowanie powinno odbywać się w sposób odpowiedzialny.

Zobacz również:

4 thoughts on “ETH – czym jest i jak kupić Ethereum?”

  1. Pingback: Blockchain - czym jest i jak działa blockchain?

  2. Pingback: Binance - czym jest? | Wszystko co musisz wiedzieć o Binance

  3. Pingback: Kryptowaluta fantom - to czarny koń na rynku kryptowalut?

  4. Pingback: NFT – czym jest niewymienny token NFT? - finansave.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *