Blockchain - co to jest?

Jak działa technologia blockchain? – krok po kroku

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się technologia blockchain. Warto mieć na uwadze, że jest to zdecentralizowana i rozproszona baza danych. 

Czym jest blockchain?

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest blockchain, a także podpowiemy, do czego można wykorzystać tę technologię. Żeby zrozumieć, jak działa blockchain, najpierw trzeba wyjaśnić sposób zapisu informacji o transakcjach. Transakcje przedstawiane są w postaci bloków następujących po sobie. Należy pamiętać, że za pomocą hasha wszystkie bloki są ze sobą połączone. Dokładnie w ten sposób powstaje łańcuch bloków, czyli blockchain. Gwarantuje on przede wszystkim unikalność oraz bezpieczeństwo zapisanych informacji. To właśnie dlatego technologia blockchain jest wykorzystywana w biznesie coraz częściej. 

Warto jednak przyjrzeć się również od strony technicznej, w jaki sposób działa ta technologia. Blockchain jest rejestrem, w którym wszystkie transakcje realizowane w sieci bitcoin są zapisywane. Warto dodać, że blockchain jest rozproszony oraz zdecentralizowany. To sprawia, że można go podzielić przez wszystkie węzły sieci. Można śmiało powiedzieć, że transakcja jest najważniejszym elementem technologii blockchain. Transakcja to akt przekazania cyfrowej wartości z jednego adresu na drugi adres. Adresy są anonimowe, ale jednocześnie znane publicznie. Chodzi o to, że adres nie ma żadnego odniesienia do właściciela rzeczywistego. Od przeznaczenia uzależniony będzie rodzaj transakcji dokonywanych przy użyciu systemów opartych na technologii blockchain. 

Elementy technologii zbudowanej z łańcucha bloków

Podstawowymi elementami każdego blockchaina są właśnie transakcje. Dla wszystkich zainteresowanych dostępne są informacje o dowolnej transakcji. Takie rozwiązanie powoduje, że jakakolwiek ingerencja w łańcuch transakcji jest niemożliwa. Transakcje są oczywiście weryfikowane przez osoby, które utrzymują bazę danych. Przy wykorzystaniu metod kryptograficznych odbywa się zazwyczaj weryfikacja. Przeważnie do ilości obliczeniowej dostępnej w danej chwili w ramach ekosystemu dostosowywany jest poziom skomplikowania weryfikacji. Gigantycznym przedsięwzięciem wydaje się być blockchain jako łańcuch bloków, które stanowią zapis kolejnych transakcji bitcoinowych. 

Należy pamiętać, że błyskawiczny wzrost ilości danych jest główną przeszkodą w sprawnym działaniu rejestru. Warto mieć na uwadze, że dane trzeba cały czas przetwarzać, uzupełniać oraz kopiować. Rejestr potrzebuje dużej ilości miejsca na dysku, a do tego cały czas się rozrasta. Kryptowaluty takie jak np. Bitcoin i Ethereum są najpopularniejszym obecnie zastosowaniem technologii blockchain. Transakcje na rynku kryptowalut polegają na przekazaniu określonej liczby kryptowaluty z jednego adresu na drugi adres. 

Zalety technologii blockchain

Warto podkreślić, że transakcje są co do zasady nieodwracalne i ostateczne. Na przykładzie bitcoina można bardzo łatwo zrozumieć sposób działania sieci blockchain. Na kryptografii asymetrycznej oparty jest bitcoin w warstwie informatycznej. Z klucza publicznego generowanie jest adres portfela bitcoin, ale klucz prywatny jest już potrzebny do autoryzacji. 

Taki portfel nie posiada danych dotyczących tego, kto jest rzeczywistym właścicielem. To sprawia, że istnieje możliwość całkowicie anonimowego wysyłania przelewów. W skrócie, blockchain to zdecentralizowany i cyfrowy rejestr operacji. Jest odporny na manipulacje, bezpieczny oraz anonimowy. Do tego nie jest możliwego jego zmodyfikowanie wstecz. Jest to źródło rzetelnych informacji o działaniu całej sieci. Dzięki temu w każdej branży blockchain może mieć zastosowanie. 

Blockchain zabezpiecza także użytkownika przed zrealizowaniem podwójnej płatności. Potwierdza autentyczność każdej transakcji, więc nie da się wydać dwukrotnie zasobów na ten sam cel. Dzięki technologii blockchain można szybko zweryfikować, które informacje są prawdziwe. Każdy uczestnik procesu może bardzo łatwo stwierdzić, czy dane są rzeczywiście niezmodyfikowane. Blockchain ma ogromny potencjał, żeby zmienić wszystko. Warto podkreślić, że technologia jest systematycznie rozwijana, dlatego w niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać dużych zmian.

Zobacz również:

4 thoughts on “Jak działa technologia blockchain? – krok po kroku”

  1. Pingback: Analiza fundamentalna - co to jest i na czym polega

  2. Pingback: Blockchain developer – kto to jest i jak nim zostać?

  3. Pingback: Kryptowaluta fantom - to czarny koń na rynku kryptowalut?

  4. Pingback: NFT – czym jest niewymienny token NFT? - finansave.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *