IKE czy ZUS - indywidualne konto emerytalne czy warto

Likwidacja OFE. Co wybrać – IKE czy ZUS?

Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o likwidacji otwartych funduszy emerytalnych. Stąd też osoby, które odkładają na swoją emeryturę, muszą zastanowić się, czy wybiorą indywidualne konta emerytalne czy też Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W artykule podpowiadamy co wybrać, IKE czy ZUS?

Czym są otwarte fundusze emerytalne?

O OFE ostatnimi czasy mówi się dużo w kontekście ich likwidacji. Odkładane i gromadzone w nich były składki emerytalne Polaków zatrudnionych na etacie. Miały działać na tej zasadzie, że posiadane środki były mnożone w ramach inwestycji, a następnie wypłacane Polakom pod postacią emerytur. Plany tymczasem się zmieniły i teraz większość osób drży na samą myśl o reformie OFE. Niedługo przejdą one do historii, a pracujący będą musieli zadać sobie pytanie – IKE czy ZUS?

IKE czy ZUS – Indywidualne konto emerytalne czy warto?

IKE to właśnie skrót od indywidualnego konta emerytalnego. Pieniądze zostaną tutaj przelane każdej osobie, która gromadziła środki pieniężne w OFE. Procedura zostanie wykonana zupełnie automatycznie – pracownik nie musi składać żadnych deklaracji, a zgromadzone przez niego środki z automatu zostaną przeniesione na konto. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że decydując się na skorzystanie z IKE, trzeba nastawić się na konieczność zapłacenia podatku – opłaty przekształceniowej, która będzie wynosić równowartość aż 15% całości zgromadzonych środków.

Na indywidualne konto emerytalne pracownik może samodzielnie wpłacać pieniądze i oszczędzać na swoją emeryturę. To on decyduje o wysokości wpłat – tak więc od niego zależy wysokość przyszłych świadczeń.

Zgromadzone pieniądze będzie można wypłacić dopiero wtedy, kiedy pracownik osiągnie wiek emerytalny. Może się zdecydować na wypłatę ratalną bądź też jednorazową. Z racji tego, że środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym są prywatne, podlegają one dziedziczeniu. Jednak poważnym minusem tego rozwiązania jest to, że odłożona suma może się skończyć po pewnym czasie.

Tak więc każda osoba, która zadaje sobie pytanie – IKE czy wato – powinna podjąć decyzję na własną rękę, kierując się wadami i zaletami tego rozwiązania.

Emerytura w ZUS

W odróżnieniu od IKE, każda osoba, która chciałaby, by jej pieniądze trafiły do ZUS, powinna złożyć deklarację w polskim towarzystwie emerytalnym. Jeśli tego typu dyspozycja zostanie wydana, gotówka zostanie przelana na konto emerytalne w ZUSie. Poważnym minusem tego rozwiązania jest fakt, że zgromadzone środki nie podlegają dziedziczeniu, a po wcześniejszej, ewentualnej śmierci pracownika, trafią do budżetu zakładu ubezpieczeń społecznych.

Każdy pracownik, który osiągnie wiek emerytalny i decyduje się na skorzystanie z emerytury z ZUS może liczyć na regularną i dożywotnią wypłatę świadczenia emerytalnego. Niezależnie od jego wysokości, będzie ono przyznawane aż do śmierci.

Decydując się na skorzystanie z zus-u, nie trzeba uiszczać podatku od przeniesienia środków, tak jak w przypadku IKE. Niemniej jednak emerytura wypłacana przez ZUS podlega opodatkowaniu – emeryt musi się więc z niej rozliczyć składając coroczną deklarację PIT.

Ike czy ZUS?

Każda osoba, która stoi przed podobnym dylematem, z pewnością musi podjąć bardzo trudną decyzję. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, dlatego trzeba dokładnie się nad tym zastanowić.

Analizy finansowe jasno pokazują, że pod względem finansowym wypłata emerytury z zus-u może być o wiele bardziej korzystna. Niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że trend ten niekoniecznie musi się utrzymać, a wysokie wskaźniki waloryzacji mogą stać się nieco niższe.

Tym co przemawia za wyborem IKE, z pewnością jest dziedziczenie środków. Emeryt ma gwarancję, że nawet w przypadku wcześniejszego zgonu zostaną one przekazane jego rodzinie – nie przepadają na zawsze.

Wiele osób decyduje się na wypłatę emerytury z ZUS choćby z tego względu, że świadczenie będzie wypłacane dożywotnio. W przypadku odkładania pieniędzy na indywidualnym koncie emerytalnym takiej gwarancji nie ma. Zgromadzone środki mogą się skończyć, co oznacza, że emeryt zostanie pozbawiony źródła.utrzymania.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *