Gdzie kupić nft?

NFT – czym jest niewymienny token NFT?

Poruszasz się na rynku kryptowalut? Jesteś przedsiębiorcą, a może po prostu prowadzisz swoją firmę lub biznes i nie jest Ci obcy temat unikalnych cyfrowych jednostek danych, które można używać w handlu. Zastanawiasz się może w co inwestować pieniądze? Sprawdź, czym są niewymienne tokeny NFT i dowiedz się więcej o ich najważniejszych cechach.

Co to jest NFT?

Non-fungible token (NFT) to rodzaj kryptowaluty, która reprezentuje jedyny w swoim rodzaju przedmiot lub dobro niematerialne. Inaczej mówiąc, NFT to token, który jest niepodzielny i niezamienny, co oznacza, że nie można go zastąpić ani zamienić na inny token. Jest to rodzaj tokena kryptograficznego, którego nie można wymieniać. Wykorzystuje on technologię Blockchain, która sama jest systemem rejestrowania informacji, w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek jego zmianę, oszukanie lub zhakowanie systemu. Każdy token NFT jest unikalny i wyjątkowy, dzięki czemu może być jednocześnie swoim certyfikatem autentyczności.

Niewymienialne tokeny NFT są także jednocześnie cyfrową własnością posiadacza. Nie można ich również w żaden sposób skopiować. Technologia NFT zaistniała w 2017 roku i od tego czasu przechodzi nieustanne zmiany. Dostępnymi na rynku standardami, służącymi do wydawania i tworzenia  tokenów są:  ERC-20, ERC-223, ERC-721, ERC-777 oraz ERC-1155. Ten cyfrowy składnik aktywów może reprezentować przedmioty lub towary niematerialne i materialne. Aktualnie wśród NFT można znaleźć dzieła sztuki, wirtualne nieruchomości, muzykę, obrazy, a nawet karty kolekcjonerskie.

NFT są często stosowane w branży rozrywkowej, takiej jak sztuka, muzyka, filmy i gry, aby umożliwić właścicielom praw do unikatowych przedmiotów lub treści cyfrowych. Na przykład, artysta może sprzedać swój dzieło sztuki jako NFT, a kupujący otrzyma unikatowy token, który potwierdza jego własność nad tym dziełem.

NFT są również stosowane w innych dziedzinach, takich jak zarządzanie aktywami i nieruchomościami, gdzie mogą być wykorzystywane do potwierdzenia własności nad rzeczami takimi jak nieruchomości czy samochody. Jednym z głównych zastosowań NFT jest ich zdolność do zapewnienia praw autorskich i ochrony własności cyfrowej. Tokeny NFT są również często stosowane w celu zwiększenia transparentności i bezpieczeństwa transakcji online. Ogólnie rzecz biorąc, NFT to nowy i rozwijający się trend w świecie kryptowalut, który ma potencjał zmienienia sposobu, w jaki ludzie nabywają i zarządzają swoją własnością cyfrową.

W jaki sposób działa NFT?

Non-fungible token (NFT) działają na podobnej zasadzie co inne kryptowaluty, takie jak Bitcoin czy Ethereum. Są one oparte na technologii blockchain, co oznacza, że ​​są to rozproszone rejestry, które zapewniają bezpieczeństwo i transparentność transakcji online. NFT są unikatowe, ponieważ są niepodzielne i niezamienne. Oznacza to, że nie można ich zastąpić ani zamienić na inne tokeny. Są one również zapisywane na blockchainie, co zapewnia ich niezaprzeczalność i unikatowość.

Aby kupić lub sprzedać NFT, najpierw należy założyć portfel kryptowalutowy. Portfele te są rodzajem elektronicznego schowka, w którym można przechowywać swoje kryptowaluty. Istnieją różne rodzaje portfeli, takie jak portfele sprzętowe, oprogramowanie i chmurowe, każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Kiedy już posiadasz portfel, możesz kupować lub sprzedawać NFT poprzez giełdy kryptowalutowe (jak np. PLUS 500). Giełdy te są platformami online, na których można kupować i sprzedawać różne rodzaje kryptowalut, w tym NFT. Aby dokonać transakcji, należy wpłacić odpowiednią ilość kryptowaluty na swój portfel giełdy i złożyć zamówienie kupna lub sprzedaży NFT.

Po dokonaniu transakcji NFT są przesyłane do portfela kupującego lub sprzedającego. Tokeny te są potwierdzane przez sieć blockchain i zapisywane w rozproszonym rejestrze, co zapewnia ich bezpieczeństwo i niezaprzeczalność. Ogólnie rzecz biorąc, NFT działają na podobnej zasadzie co inne kryptowaluty, ale są unikatowe i niepodzielne, co czyni je idealnymi do reprezentowania unikatowych przedmiotów lub dobry

Wszystkie tokeny w technologi NFT można sprzedać, kupić lub wymienić, lecz tylko jako pojedyncze aktywa. Wśród ogłoszeń, pojawia się na rynku bardzo dużo ofert związanych z tokenami niezamiennymi. Domy aukcyjne zajmują się sprzedażą tokenów NFT jako dzieł sztuki, grafik, memów oraz klasycznych projektów internetowych. Cały czas branża związana z szeroka pojętą rozrywką, szuka jak najlepszych rozwiązań, które umożliwią klientom unikalne transakcje z wykorzystaniem niewymiennych tokenów NFT.

Tego rodzaju tokeny stają się niewątpliwie nowym sposobem lokowania funduszy, inwestycji oraz potencjalnego zarobku. Unikalność NFT, ich proces i filozofia, działają podobnie jak w przypadku sztuki. Zasadą jest, iż im starsze i unikatowe tokeny, tym więcej są warte. Tokeny są również wirtualną wartością kolekcjonerską, która stanowi przykład ciekawej inwestycji na przyszłość. Należy zaznaczyć, iż token NFT jest cyfrowym produktem, innym od praw autorskich. Regionalne regulacje określają prawa do własności danego aktywa, w przypadku jego nabycia przez klienta. Jest to ważne w aspekcie otrzymania pełnego prawa własności do danego tokena.

Jaki jest koszt niewymiennych tokenów?

Cena niewymiennych tokenów (NFT) jest ustalana przez rynek i zależy od wielu czynników, takich jak popyt, podaż, wartość rynkowa danego tokena oraz ogólne trendy na rynku kryptowalut. Ceny NFT mogą być bardzo zróżnicowane i mogą się wahać od kilku dolarów do nawet milionów dolarów. Wiele zależy od tego, co dany NFT reprezentuje i jak duże jest zapotrzebowanie na niego na rynku.

Pierwsze wykorzystanie tokenów NFT związane z zakupami datowane jest na 2017 rok. Boom na NFT przyszedł jednak w 2021 roku i zyskał od razu uwagę nie tylko programistów, ale także przedsiębiorstw i firm z wielu różnych sektorów i gałęzi gospodarki. Dla przykładu obraz Mike’a Winkelmanna, który tworzy pod pseudonimem Beeple, został sprzedany w 2021 roku za zawrotną sumę 69 milionów dolarów. Stanowi to dotychczasowy rekord w sprzedaży NFT.

Ciekawym przykładem, są także kolekcjonerskie karty piłkarskie wypuszczone przez słynny włoski klub piłkarski Juventus Turyn. Pierwszy z tokenów zawierał podobiznę Cristiano Ronaldo. W świecie muzyki dobrym przykładem jest zakup przez fana zespołu Megadeath, tokena o wartości 20 tysięcy dolarów. NFT przedstawiało animację zrobioną w gifie i trwającą około 6 sekund. Według doniesień rynkowych serwisu Dapp Radar, w pierwszej połowie 2021 roku, wartość sprzedaży tokenów NFT wyniosła około 2,5 miliarda dolarów. Do porównania można podać rok 2020, w którym sprzedaż wyniosła tylko 13,7 miliona dolarów.

Jak i gdzie kupić NFT? 

Jeśli chcesz nabyć NFT, istnieje kilka sposobów, w jaki możesz to zrobić.

Po pierwsze, aby kupić NFT, najpierw musisz mieć portfel kryptowalutowy. Portfele te są rodzajem elektronicznego schowka, w którym można przechowywać swoje kryptowaluty. Istnieją różne rodzaje portfeli, takie jak portfele sprzętowe, oprogramowanie i chmurowe, każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Kiedy już posiadasz portfel, możesz kupować NFT poprzez giełdy kryptowalutowe. Z uwagi na coraz większe zainteresowanie wśród klientów tematem NFT, powstały specjalne giełdy NFT. Pomimo iż zakup NFT nie jest zbyt oczywisty dla typowego klienta, jest także dostępny dla każdego potencjalnego i zainteresowanego klienta. Umożliwiają to giełdy kryptowalut oraz platformy internetowe przygotowane specjalnie pod NFT. Są one do znalezienia bez problemu w internecie. Giełdy te są platformami online, na których można kupować i sprzedawać różne rodzaje kryptowalut, w tym NFT. Aby dokonać transakcji, należy wpłacić odpowiednią ilość kryptowaluty na swój portfel giełdy i złożyć zamówienie kupna NFT.

Innym sposobem na zakup NFT jest bezpośredni zakup od właściciela. Wiele osób sprzedaje swoje NFT bezpośrednio poprzez strony internetowe lub platformy handlowe, takie jak OpenSea lub Rarible. Największą i najważniejszą z nich jest giełda OpenSea. Tam bez problemów można kupić, ale również sprzedać tokeny NFT. Szeroki wybór pośród dzieł sztuki, domen internetowych, dóbr ze świata muzyki i sportu oraz kart kolekcjonerskich przyciąga w ostatnim czasie bardzo dużo nowych klientów. Wszystkie transakcje odbywają się na jasnych warunkach i zasadach. Możesz również kupować NFT na aukcjach internetowych, takich jak Christie’s lub Sotheby’s.

Zobacz również:

2 thoughts on “NFT – czym jest niewymienny token NFT?”

  1. Pingback: Podstawowe formy oszczędzania - finansave.pl

  2. Pingback: Jaki jest najdroższy obraz NFT? Najdrożej sprzedany obraz NFT - finansave.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *