Jak oszczędzać prąd

Jak oszczędzać prąd? 9 najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie prądu

Jak oszczędzać piniądze? Szalejące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można we własnym gospodarstwie domowym wprowadzić nieco oszczędności w tym zakresie. Czy są jakieś skuteczne metody na to, aby oszczędzić prąd? Jak oszczędzać prąd? Jak się okazuje tak, a oto 9 najskuteczniejszych na to sposobów. Oszczędzaj prąd z głową i skutecznie.

Jak oszczędzać prąd? Zainwestuj w żarówki energooszczędne

Jak oszczędzać prąd? Zdecydowanie najlepszym na to sposobem jest zakupienie nowoczesnych, energooszczędnych żarówek. Jak bowiem szacują specjaliści, klasyczne żarówki starego typu mogą odpowiadać nawet za około 30% zużywanej energii przez całe gospodarstwo domowe. Najczęściej wykorzystywana jest oczywiście żarówka 100 W, której świecenie znacząco wpływa na rachunek za prąd.

Na co warto ją zamienić? Poleca się w tym wypadku nowoczesne żarówki typu Led, które nie tylko są bezpieczniejsze, ponieważ nie emitują tak dużej ilości ciepła, lecz dodatkowo są znacznie ekonomiczniejsze. Zamiast 100 W taka żarówka pobiera najczęściej około kilkunastu watów.

Wyłączaj światło

Oszczędzanie prądu nie polega jednak tylko na tym, aby kupować nowoczesne żarówki. Jeśli będzie się je paliło cały czas, tak czy inaczej rachunek za prąd będzie gwałtownie rosnąć. Jak tego uniknąć?

W tym wypadku pamiętać trzeba o tym, aby używać tylko tych żarówek, których się faktycznie potrzebuje. Jeśli więc wychodzimy z danego pomieszczenia, nie ma sensu zostawiać w nim zapalonego światła, które świeci się na marne. Gaśmy więc światło tam, gdzie nas aktualnie nie ma.

Wykorzystujmy naturalne światło

Jeśli mowa już jest o oświetleniu w domu, warto się czasem zastanowić nad tym, czy na pewno w danej chwili jest ono potrzebne. Często bowiem można spotkać się z taką sytuacją, gdy mieszkańcy włączają w ciągu dnia oświetlenie, pozostawiając zasłonięte wszystkie okna zasłonami. Jest to rzecz jasna błąd, ponieważ nie ma potrzeby używania sztucznego oświetlenia, skoro można korzystać do woli z tego naturalnego, które jest darmowe.

Wyjmowanie wtyczek z kontaktów

Bardzo podobnym do zostawiania zapalonego światła problemem jest pozostawianie w gniazdku wtyczki do nieużywanych urządzeń. Być może nie każdy o tym wie, lecz popularna ładowarka do telefonu czy też do laptopa, która nie jest aktualnie używana, w dalszym ciągu zużywa energię. Dlatego też koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby wyjmować wszystkie wtyczki, które nie są w danej chwili potrzebne. Dotyczy to również większych urządzeń, takich jak np. telewizory, które w trybie czuwania także pobierają energię.

Jak oszczędzać prąd? Kupmy listwę elektryczną

Jak jednak wiele osób może przyznać, wyłączanie wszystkich urządzeń z gniazdka, gdy się ich aktualnie nie używa, nie może być zaliczone do wygodnego rozwiązania. Może to spowodować, że wtyczki mimo wszystko w gniazdkach pozostaną, a prąd będzie niepotrzebne zużywany. Żeby nieco ułatwić sobie zadanie, polecane są listwy elektryczne.

Listwa elektryczna służy do tego, aby można było wygodnie wyłączyć zasilanie z dużej ilości sprzętów. Przykładowo sprawdza się ona rewelacyjne w przypadku biurka komputerowego. Do jednej listwy może być bowiem podłączony komputer, monitor czy też np. drukarka. Wygodny wyłącznik sprawia, że można nim szybko odłączyć wszystkie te urządzenia od prądu.

Oszczędzanie na pralce i zmywarce

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele energii elektrycznej potrafi zużywać takie urządzenia jak pralka czy też zmywaka. Często używane są one nadmiernie i bez wyraźnej potrzeby, co sprawia, że gwałtownie wzrasta wartość zużywanego prądu. Jak tego uniknąć?

Zmywarka oraz pralka powinny być używane dopiero wtedy, gdy zostaną całkowicie wypełnione. Wstawianie pralki, w której obecne są pojedyncze ubrania czy też zmywarki do połowy zapełnionej nie jest zalecane.

Oszczędzanie na ogrzewaniu

Kolejną bardzo ważną sprawą, o której warto wiedzieć, gdy chce się nieco oszczędzić na prądzie, jest kwestia ogrzewania. Wiele osób ogrzewa swoje mieszkania lub domy przy pomocy energii elektrycznej. Jeśli stosuje się taką metodę, pamiętać trzeba o tym, aby nie ustawiać zbyt wysokiej temperatury. Przegrzewanie mieszkania będzie nie tylko nieekonomiczne, lecz przede wszystkim niezdrowe i nieprzyjemne.

Jak oszczędzać prąd? Oszczędzaj na gotowaniu

Nie da się ukryć, że obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest korzystanie w domach z płyt indukcyjnych lub elektrycznych. Jeśli się posiada takie rozwiązanie, wiedzieć trzeba o tym, jak efektywnie go używać. Nieumiejętne gotowanie na takiej płycie może znacznie zwiększyć ilość marnowanej energii.

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, aby używać odpowiedniego rozmiaru palinka. Gotowanie na dużym palniku małego garnuszka to zwyczajne marnowanie energii. Co więcej, zaleca się również, aby gotować z pokrywkami. Dzięki temu znacznie zmaleje ilość marnowanego prądu.

Efektywne gotowanie

Bardzo ważną sprawą, o której nie można zapominać, jest ekonomiczne gotowanie wody. Zastanówmy się wtedy, czy faktycznie ilość wody, którą zalewamy do czajnika, jest nam potrzebna. Często popełnianym błędem jest gotowanie za dużej ilości wody, niż się potrzebuje. Czajnik elektryczny jest urządzeniem zużywającym ogromne ilości prądu, więc nie ma sensu, aby wydłużać jego działanie o gotowanie niepotrzebnej wody.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *