Kiedy przyjdzie przelew

Kiedy przelewy? Sprawdź kiedy przyjdzie przelew

Chyba każdy z nas jest zadowolony, kiedy na jego koncie bankowym pojawiają się pieniądze, ale nikt nie lubi czekać na nie zbyt długo. W dzisiejszych czasach przelewy są zdecydowanie szybsze niż 10 lat temu, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że na szybkość transakcji wpływa kilka bardzo istotnych czynników. Środki pieniężne mogą pojawić się na naszym koncie w ciągu dwóch, trzech godzin, ale bywa także, że “idą” nawet kilka dni. Kiedy przelewy przychodzą? – odpowiadamy.

Jak działa system bankowy?

Wiedza na temat działania systemu bankowego może okazać się bardzo przydatna, zwłaszcza kiedy spłacamy kredyty. W umowie kredytowej, którą podpisaliśmy z bankiem jest wyraźnie zaznaczone, w jakim terminie powinniśmy regulować nasze miesięczne zobowiązanie, ponieważ jest ono rozliczone w dniu zaksięgowania na rachunku technicznym, a nie w momencie wysłania przelewu. To bardzo ważne. Wszystkie banki mają ustalone godziny sesji wychodzących i przychodzących. Te pierwsze mają miejsce, kiedy bank wysyła pieniądze, a drugie, kiedy zostają one zaksięgowane na kontach klientów. Być może spotkaliśmy się z określeniem Elixir – tak właśnie nazywa się system elektroniczny, który łączy ze sobą polskie banki.

Kiedy przelewy – księgowanie pieniędzy przez banki

To, kiedy dojdzie przelew, zależy od tego, kiedy został on wykonany. Księgowaniem wszystkich sesji Elixir zajmuje się Narodowy Bank Polski i robi to trzy razy w ciągu dnia, w ramach sesji rozrachunkowych. Pierwsza jest od 9.30 do 11.00, druga od 13.30 do 15.00, trzecia natomiast od 16.00 do 17.30. W każdej z tych sesji oddzielne księguje się przelewy wychodzące i przychodzące. Jeśli chodzi o banki sytuacja wygląda tak samo jak w przypadku NBP, ponieważ każdy ma dokładnie tyle samo sesji, ale ich pory ustala sam, byle by mieściły się w sesjach rozrachunkowych Narodowego Banku Polskiego.

Kiedy mają miejsce sesje rozrachunkowe w mBanku?

mBank pojawił się w Polsce w roku 2000 jako pierwszy bank internetowy. We wcześniejszych latach był częścią BRE Banku S.A, do którego należał również Multibank, ale z powodu ujednolicenia usług wszystkie wymienione podmioty postanowiono połączyć pod wspólną marka mBank. Dzisiaj instytucja ta zajmuje się bankowością detaliczną i korporacyjną. Jak każdy bank, także ten posiada w swojej ofercie konta indywidualne, firmowe, pożyczki gotówkowe, kredyty hipoteczne, oferuje bankowość internetową, karty kredytowe i debetowe itp. Nieodłączną częścią funkcjonowania banków są przelewy, odbywające się w ramach trzech sesji wychodzących i przychodzących. Sesje mbank mają miejsce o określonych porach dnia:

1. sesje przychodzące:

– 11.15

– 15.00

– 18.15

2. sesje wychodzące:

– 5.55

– 9.55

– 13.25

Mając te informacje, możemy tak dostosować wykonywanie przez nas przelewów, żeby jak najszybciej znalazły się na rachunku odbiorcy.

Przelewy w dni wolne i świąteczne

Należy pamiętać o tym, że pieniądze wysłane przez nas w piątek wieczorem na koncie odbiorcy znajdą się dopiero w poniedziałek. Wobec tego, kiedy przelewy powinny być robione? Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie godzin porannych, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Jeśli przelewamy środki do tego samego banku z reguły wszystko trwa kilka godzin. Nieco inaczej jest w przypadku przelewów między różnymi bankami, wtedy znaczenie ma to, żeby ostatnia sesja wychodząca z naszego banku odbywała się przed ostatnią sesją przychodzącą w banku odbiorcy. Być może dla wielu ludzi jest to zawiłe i skomplikowane i na co dzień nie zwracają uwagi na takie kwestie, ale w sytuacji kiedy czekamy na pieniądze, albo musimy przekazać środki komuś innemu lub płacić raty, ma to ogromne znaczenie.

Kiedy przelewy – szybkie przelewy

Jeśli chodzi o pieniądze nie wszyscy ludzie cechują się cierpliwością i zwyczajnie nie lubą czekać kilka godzin lub dni. Alternatywą dla nich są szybkie przelewy Elixir Expres, które w zależności od banku, kosztują od 3 do 5 zł. Mogą także być darmowe, ale wszystko zależy od rodzaju posiadanego konta. Tradycyjne przelewy to jedno, ale w ofercie 11 polskich banków znajdziemy przelewy na telefon BLIK, które mają tę zaletę, że ani nie musimy czekać tych kilku godzin na pieniądze, ani nawet nie musimy znać numeru konta odbiorcy, wystarczy numer telefonu. Jak to działa? Przede wszystkim musimy mieć mobilną aplikację naszego banku. największym udogodnieniem takich przelewów jest to, że są one całkowicie darmowe i natychmiastowe.

Jak nie dać się oszukać?

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy informacje o oszustwach bankowych, próbach wyłudzania loginów, haseł, tokenów i innych informacji uwierzytelniających. Zwłaszcza w okresie świątecznym powinniśmy być bardziej wyczuleni na wszystkie podejrzanie wyglądające wiadomości, czy to mailowe czy smsowe. Należy pamiętać o tym, że kiedy otwieraliśmy konto zawarliśmy z bankiem umowę o poufności danych dotyczących rachunku, dlatego jeśli sami dobrowolnie podamy komukolwiek dane do logowania i stracimy w ten sposób pieniądze, bank ich nam nie zwróci, ponieważ to my nie dotrzymaliśmy umowy.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *