W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się pozabankowe formy oszczędzania pieniędzy. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że działania edukacyjne zachęcające do oszczędzania są organizowane przez instytucje finansowe.
Jak oszczędzać pieniądze?
Wśród najbardziej uznanych produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych można wymienić krótkoterminowe lokaty (konto oszczędnościowe, a lokata – jakie są różnice?). Według badań ponad 85% klientów banków decyduje się na takie lokaty. Dostępne są jeszcze fundusze inwestycyjne oraz lokaty długoterminowe. Około 10% oszczędzających decyduje się na obligacje skarbowe. W tym artykule podpowiemy, jakie formy oszczędznaia i inwestowania są warte uwagi, a także wymienimy ich największe zalety. Warto dodać, że Polacy mogą pochwalić się stosunkowo niskim poziomem zadłużenia. Obywatele naszego kraju raczej nie żyją ponad stan i starają się trzymać odłożone pieniądze na czarną godzinę. Należy pamiętać, że długi Holendrów, Greków oraz Szwedów zdecydowanie przewyższają ich dowód.
Brak poczucia bezpieczeństwa finansowego powoduje, że niechętnie bierzemy kredyty. Dotyczy to również osób, które przynajmniej teoretycznie mają stabilną pracę. Sytuacja na rynku zmienia się bardzo szybko i może się okazać, że jutro tej pracy mieć nie będziemy. Warto jasno podkreślić, że oszczędzanie pieniędzy wcale nie jest takie ciężkie, jakby się mogło wydawać. Podstawowa wiedza o finansach jest niezbędna, jeśli zamierzasz odłożyć. Warto dodać, że aby spiąć comiesięczny domowy budżet wielu ludzi musi korzystać z pożyczek. W ten sposób można łatwo wpaść w spiralę zadłużenia, z której później bardzo ciężko się wydostać. Przede wszystkim należy wydawać mniej niż zarabiamy. Wiele osób niestety w ogóle nie oszczędza i żyje od wypłaty do wypłaty. Oczywiście nie jest to dobre zachowanie, ponieważ mogą się zdarzyć jakieś nieprzewidziane wydatki, których nie będziemy w stanie pokryć.
Formy oszczędzania
Pewne jest, że potrzebujesz nadwyżki pieniędzy, jeśli chcesz zacząć oszczędzać. Nowe sposoby na zwiększenie dochodów to między innymi nadgodziny oraz własny biznes, a także inny dochód pasywny. Możesz spróbować także zmienić pracę na lepiej płatną lub pójść do szefa po podwyżkę. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że sposobem na zmniejszenie wydatków jest ścisłe kontrolowanie budżetu oraz trzymanie się ustalonych wcześniej limitów. Dobrym pomysłem są aplikacje do oszczędzania, które można zainstalować zarówno w systemie Android jak i IOS. Najlepiej od dziecka uczyć się odpowiednich nawyków i finansowej dyscypliny, dzięki czemu łatwiej nam będzie w przyszłości. Niektóre osoby wpadają w tak zwany szał zakupowy. Pod wpływem chwili zamawiają rzeczy, które w rzeczywistości nie są im w ogóle potrzebne. Jest to głównie zasługa przemyślanej reklamy oraz dobrego marketingu. Oddzielne konta bankowe pozwalają poczuć niezależność finansową.
Wspólne konto z partnerem
Warto jednak założyć wspólne konto z partnerem i raz w tygodniu przelewać na nie określoną kwotę. Dzięki temu będziecie pielęgnować pozytywne relacje, a także możecie wzajemnie się kontrolować. Zdecydowanie więcej można odłożyć działając wspólnie. Od odkładania na kryzysy różnego rodzaju można zacząć regularne oszczędzanie. Wśród sytuacji wymagających nakładów finansowych można wymienić zwolnienie z pracy, awarię samochodu, a także wizytę u dentysty. Najlepiej wcześniej o tym pomyśleć i mieć ulokowane pieniądze w banku na tak zwaną czarną godzinę. W ten sposób oszczędzimy sobie sporo nerwów i stworzymy bezpieczną poduszkę finansową. Ciężko też określić, jak za 15 lub 20 lat będzie prezentować się polski system emerytalny. Może się okazać, że państwa nie będzie stać na wypłacanie emerytur i każdy będzie musiał radzić sobie samodzielnie. Dlatego każdy powinien we własnym zakresie odkładać pieniądze na starość. Wystarczy nawet 100 złotych miesięcznie wpłacać na specjalnie utworzone konto. Po 10 latach będziesz mieć na takim koncie już 12 000 złotych, a taka kwota robi wrażenie. Można też skorzystać z kont oszczędnościowych z atrakcyjnym oprocentowaniem. Dobrym pomysłem jest również założenie konta emerytalnego, które oferuje korzyści podatkowe. Każdy może wyrobić w sobie nawyk odkładania pieniędzy, tylko wystarczy odrobina samozaparcia.
Zobacz również:
- NFT – czym jest niewymienny token?
- Aplikacja do oszczędzania pieniędzy – jaką wybrać?
- Jak zarabiać na bitcoinie?
Pingback: Polskie kryptowaluty – powstaje polska kryptowaluta Cebullion - finansave.pl
Pingback: Altcoin – co to jest? Czy ta kryptowaluta jest warta uwagi?