Oszczędzaj wodę

Jak oszczędzać wodę? 9 najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie wody

Woda jest najpopularniejszym i najbardziej rozpowszechnionym płynem na Ziemi. Dzięki swoim właściwościom woda w temperaturze pokojowej jest cieczą, a w temperaturze ujemnej zamienia się w lód, może ona także występować w atmosferze jako para wodna. Woda ma budowę cząsteczkową. Każda z cząsteczek składa się z wodoru oraz jednego atomu tlenu. Pomimo tego, że podstawę życia na świecie stanowi woda, to tysiące litrów wody zużywa się codziennie na całym świecie. Niestety duża część tej wody jest najzwyczajniej marnowana. We wpisie opowiemy o tym jak oszczędzać wodę .

Znaczenie wody pitnej w życiu

Bez wody nie mogłoby powstać życie, ponieważ człowiek, wszystkie zwierzęta oraz rośliny potrzebują jej do egzystencji. Woda jest także miejscem do życia dla wielu organizmów, np. ssaków, pierwotniaków i bakterii. Ludzki organizm aż w 75% składa się z wody, co oznacza, że musi być ona regularnie uzupełniana.

Woda wykorzystywana jest w przemyśle i używana do wytwarzania wielu produktów spożywczych. W zakładach chemicznych woda wykorzystywana jest w kotłach parowych oraz chłodnicach wodnych, a także do tworzenia roztworów wodnych i przemywania osadów.

Woda, która jest spożywana, powinna mieć bezbarwny kolor, odpowiednią temperaturę oraz zawierać określoną ilość tlenu i soli mineralnych. Woda wykorzystywana jest w gospodarstwach domowych do wykonywania podstawowych czynności, np. prania, gotowania lub sprzątania.

Woda potrzebna jest także do uprawiania sportu, ponieważ pływacy pływają w wodzie. Zamarznięta woda potrzebna jest do jazdy na łyżwach. Deszcze ograniczają, wystąpienie suszy i wpływają na ilość wód w rzekach, jeziorach oraz na ilość wód gruntowych.

Woda wykorzystywana jest w transportowaniu towarów oraz do wytwarzania energii elektrycznej przy użyciu turbin. Jest ona także niezbędna podczas procesów fotosyntezy oraz wietrzenia skał. Dzięki temu, że woda magazynuje duże ilości ciepła, chroni organizm przed różnymi chorobami oraz przegrzaniem.

Jak oszczędzać wodę? Skuteczne sposoby na zmniejszone zużycie wody

Polacy zużywają około 150 litrów na osobę w ciągu jednego dnia. Z tych 150 litrów 2-3 zostają spożywane, a reszta trafia do ścieków. Aby zacząć oszczędzać wodę, trzeba zmienić swoje nawyki. Krok ten pozwoli na oszczędzanie wody oraz zmniejszenie wysokości rachunków za wodę.

Oto kilka sposobów pokazujących, jak oszczędzać wodę:

* prysznic zamiast kąpieli w wannie:

długie kąpiele w wannie są bardzo przyjemne, ale generują duże zużycie wody. Do napełnienia wanny wodą potrzeba około 170 litrów wody, a wzięcie prysznica to zużycie około 40 litrów wody. Żeby oszczędzać wodę także pod prysznicem na czas namydlania ciała i włosów, należy zakręcać wodę,

* naprawa zepsutych instalacji:

cieknący kran lub spłuczka mają ogromny wpływ na wysokość rachunków. Z kapiącego kranu w ciągu godziny leci około 200 mililitrów wody, co daje nawet 1700 litrów wody w ciągu roku. Warto więc naprawiać usterki, aby móc dalej oszczędzać wodę,

* zakręcanie kranu podczas mycia zębów:

podczas szczotkowania zębów zakręcaj kran. Ekonomicznym rozwiązaniem będzie także nalanie wody do płukania zębów do kubeczka,

* używanie wody ponownie:

jeśli myjąc naczynia, używasz środków pochodzenia naturalnego, wówczas taką wodę użyć można do podlania kwiatów. Wodę po kąpieli w wannie użyć można do spłukiwania w toalecie. Podczas płukania warzyw w zlewie ustawić można miskę, do której trafi woda, którą można będzie użyć ponownie,

* włączanie tylko pełnej pralki:

dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszy się częstotliwość prań, a co za tym idzie zużycie wody,

* zakupienie zmywarki:

zmywanie ręczne wpływa na ilość zużytej wody, dlatego warto kupić zmywarkę, która będzie uruchamiana tylko, jak się zapełni,

* stosować programy ECO:

włączając pralkę lub zmywarkę nastawiać je należy na programy ECO, które, mimo że trwają dłużej, zużywają mniejszą ilość wody oraz prądu,

* zbieranie wody deszczowej:

wodę deszczową używać można do podlewania ogrodu oraz różnego rodzaju prac budowlanych. Woda deszczowa nadaje się do podlewania wielu roślin nawet tych egzotycznych,

* globalne oszczędzanie wody:

wodę oszczędzać można poprzez spożywanie mniejszej ilości mięsa, które zastąpić można warzywami, owocami oraz pieczywem. Do produkcji mięsa zużywa się większej ilości wody niż do wyhodowania owoców czy warzyw.

Dlaczego trzeba oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym?

W Polsce, mimo dostępu do wielu rzek i jezior, problemem jest niewielka ilość zasobów wodnych. W ostatnich latach, susze stały się częstszym zjawiskiem, co utrudnia hodowle zwierząt i uprawę roślin. Wzrastająca liczba mieszkańców oraz rozwój gospodarki skutecznie ekspolatuje zasoby wody pitnej i wymusza na konsumentach większą oszczędność wody.

Oszczędzanie wody jest nie tylko korzystne dla naszych portfeli, ale również ma ogromne znaczenie dla środowiska. Proces uzdatniania wody, zanim trafi ona do naszych kranów, jest energochłonny i generuje emisję gazów cieplarnianych. Redukując zużycie wody, pomagamy ograniczać emisję tych gazów i chronimy środowisko.

Dodatkowo, marnowanie wody wpływa na roczne zużycie energii elektrycznej. Kiedy zużywamy mniej wody, mniej energii jest potrzebne do jej uzdatniania, ogrzewania czy przepompowywania. To z kolei wpływa na obniżenie naszych rachunków za prąd.

Co więcej, niższe ciśnienie w systemie kanalizacyjnym, wynikające z mniejszego zużycia wody, może obniżać koszty konserwacji i napraw infrastruktury wodociągowej. Właściwa konserwacja rur jest kluczowa dla utrzymania ich dobrej kondycji i zapobiegania nieszczelności, które mogłyby prowadzić do marnotrawstwa wody.

Każdy z nas korzysta z wody na co dzień – do picia, gotowania, mycia, podlewania roślin. Jest to zasób, który powinniśmy szanować i chronić. Przyjęcie nawyków oszczędzania wody, takich jak krótsze kąpiele, wykorzystanie wody deszczowej do podlewania ogrodu czy zamknięcie kranu podczas mycia zębów, mogą mieć duże znaczenie.

Warto zwrócić uwagę również na oszczędzanie prądu, które jest ściśle związane z oszczędzaniem wody. Energia zużywana na ogrzewanie wody, jej uzdatnianie i transport stanowi znaczący udział w naszych rachunkach za prąd. Dlatego też oszczędzanie wody przekłada się bezpośrednio na oszczędzanie pieniędzy.

W związku z powyższym, oszczędzanie wody to nie tylko kwestia ekonomii domowej, ale przede wszystkim odpowiedzialności za nasze środowisko i przyszłe pokolenia. Każda, nawet najmniejsza zmiana w naszych codziennych nawykach, może przyczynić się do poprawy sytuacji zasobów wodnych w Polsce.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *