lokaty czy konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe, a lokata – ważne informacje

Każdy człowiek, który chce złożyć własne pieniądze w depozyt, ma oczywiście do wyboru dwie opcje. Bank zaproponuje bowiem takiej osobie konto oszczędnościowe albo lokatę terminową. Jaka jest różnica między tymi znanymi w świecie finansów rozwiązaniami i zagadnieniami? Co ostatecznie najlepiej wybrać? Właśnie na te pytania znajdziecie odpowiedzi w niniejszym, dość obszernym i wyczerpującym tekście.

Co to jest lokata terminowa?

Na początek warto podać definicję lokaty. Dla laików, którzy kompletnie nie interesują się pojęciami z bankowości albo młodzieży szkolnej, takie hasło jest dość tajemnicze. Warto więc w prosty sposób wytłumaczyć, co to mniej więcej jest. Okazuje się, że jest to nic innego jak pewien rodzaj umowy, jaką zawiera się z danym bankiem. Na jej podstawie jest możliwe powierzenie bankowi dokładnej, określonej z góry, sumy pieniędzy. Klient w takim dokumencie będzie miał też zaznaczony czas, na jaki się umawia (trzy miesiące, pół roku, rok itd.) Kiedy okres umowy wygaśnie, środki zostaną zwrócone, ale będą powiększone o wysokość odsetek. Brzmi ciekawie i mało skomplikowanie, prawda?

Czym jest konto oszczędnościowe?

Wiadomo już, co kryje się za słowem lokata. Teraz wytłumaczmy w kilku zdaniach, co należy rozumieć przez pojęcie konta oszczędnościowego. Jest to również umowa, ale podpisywana na czas nieokreślony. To dobra opcja dla ludzi, którzy chcą systematycznie oszczędzać. Decydując się na takie konto, będą dokonywać co miesiąc wpłaty jakiejś kwoty (wysokość jest tutaj niesprecyzowana, ale kolejne należności powiększają się, bo doliczana jest tak zwana prowizja). W ten sposób sami zaczną elastycznie zarządzać wszystkimi zgromadzonymi pieniędzmi.

Jaka jest jeszcze różnica: lokata a konto oszczędnościowe?

Lokata i konto oszczędnościowe jako produkty służące oczywiście do deponowania naszych wolnych środków, różnią się, co już było wyżej nadmienione, czasem umów. Są natomiast podobne w osiągniętych zyskach, które obciążono podatkiem od dochodów kapitałowych. A jaka jest inna różnica między lokatą a kontem? Chociażby taka, że w przypadku lokaty pieniądze wpłaca się w chwili jej stworzenia. Nie ma tutaj możliwości, abyśmy dokonali pewnych, kolejnych, uzupełniających wpłat. Z kolei same odsetki są naliczane najczęściej wtedy, gdy zbliży się koniec okresu umownego. Warto także dodać, że oprocentowanie lokat terminowych w skali rocznej nie przekracza 3-4%. Należy również pamiętać o tym, że gdy postanowimy zerwać umowę z bankiem przed ustalonym terminem, utracimy niestety odsetki (poza kapitałem).

Zanim odpowiemy na pytanie: lokaty czy konto oszczędnościowe, najpierw wyjaśnijmy ogólnie, jak działają konta oszczędnościowe. Otóż wybierając taką formę deponowania środków, będziemy poinformowani o typie oprocentowania. Okaże się, że stosowane są tutaj zmienne stopy procentowe. Oznacza to, że odsetki od zgromadzonych pieniędzy będą naliczane co miesiąc. Tak jest najczęściej, ale zdarza się, że banki zaproponują konto charakteryzujące się czymś innym, a więc na przykład kapitalizacją kwartalną, a nawet dzienną. To bardzo dobra wiadomość. Co ciekawe, czasem można skorzystać z dość atrakcyjnych promocji. Jakich? Mowa chociażby o kuszącym oprocentowaniu przez pierwsze miesiące oraz maksymalnej kwocie do 10 000 złotych.

Podsumowanie – lokaty czy konto oszczędnościowe?

Zdając sobie sprawę, jak działają konta oszczędnościowe, pora podsumować cały tekst i zastanowić się, co jednak będzie lepsze. Ostateczna decyzja zależy od pewnych czynników, ale największy wpływ na wybór rodzaju umowy będzie mieć indywidualne podejście klienta do oszczędzania. Lokaty czy konto oszczędnościowe? Jeśli ktoś ma tyle gotówki w portfelu, by jednorazowo powierzyć zaufanej placówce bankowej sporą sumę (minimum 1 000 złotych), to wówczas ciekawszym rozwiązaniem okaże się lokata terminowa. To także dobry sposób dla osób cierpliwych, którzy mogą radzić sobie bez dodatkowych pieniędzy w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. W Internecie często można znaleźć specjalne kalkulatory lokat, dzięki którym da się obliczyć, ile faktycznie zarobi się w dalszej przyszłości.

Jeżeli jednak dana osoba nie dysponuje obecnie określoną, wysoką kwotą i czuje, że nie będzie mogła zamrozić owych pieniędzy na dany okres, wtedy powinna zdecydować się na skarbonkę. Tak właśnie nazywa się potocznym językiem konto osczędnościowe, na które regularnie przekazuje się znacznie mniejsze sumy, sięgające 200 złotych. Środki zaczną na siebie oczywiście zarabiać. W każdym momencie klient albo klientka banku wypłaci bez problemu i jakichkolwiek konsekwencji swoje zasoby finansowe (ich część albo całość). To powoduje, że konto wydaje się jednak ciekawszą opcją niż sama lokata. Szczególnie dla ludzi potrzebujących nagłego zastrzyku gotówki. Przy lokacie terminowej, chcąc dokonać przedwczesnej wypłaty, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wypracowane zyski zostaną niestety potrącone. Nie ma więc co się długo zastanawiać, bo jak najbardziej opłaca się założyć konto oszczędnościowe.

Zobacz również:

1 thought on “Konto oszczędnościowe, a lokata – ważne informacje”

  1. Pingback: Podstawowe formy oszczędzania - finansave.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *