Analiza techniczna i fundamentalna spółki

Analiza techniczna i fundamentalna. Czym się różnią i która z nich jest skuteczniejsza?

Zastanawiałeś się w co inwestować pieniądze i chciałbyś rozpocząć inwestowanie na giełdzie? W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się analiza techniczna i fundamentalna. Należy pamiętać, że inwestycja w instrumenty finansowe obarczona jest dużym ryzykiem. Jeśli będziesz ogarnięty wizją bardzo szybkich zysków to niestety możesz zachowywać się gorzej, niż hazardzista w kasynie. Właśnie dlatego znajomość analizy fundamentalnej i technicznej jest bardzo przydatna. W tym artykule wyjaśnimy, czy analiza techniczna czy fundamentalna jest lepsza. 

Rodzaje analiz rynkowych

Warto mieć na uwadze, że zdecydowana większość inwestorów ponosi straty na rynku kapitałowym, którego główne areny to giełdy papierów wartościowych (jak np. GPW). Najczęściej osoby, które trafnie decydują o inwestycjach w oparciu o ustalone zasady inwestycyjne osiągają zysk. Bardzo ważne znaczenie mają także wnikliwe analizy, które często zajmują sporo czasu. Wymaga to przede wszystkich opracowania różnych metod oraz poświęcenia dużej ilości czasu na naukę. Powinno to po pewnym czasie zaowocować zyskami. Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie na giełdzie mocno się różni od gry w totolotka. Jednostki, które strzelają są szybko eliminowane przez rynek. Ciężko zarobione pieniądze trzeba przede wszystkim inwestować rozsądnie. Inwestorzy interesują się tym już od dłuższego czasu. Obecnie możemy wyróżnić dwa główne nurty analizy finansowych instrumentów.

Analiza fundamentalna

Pierwszy nurt to oczywiście analiza fundamentalna. Jest skupiona głównie na kondycji danego przedsiębiorstwa i jego perspektywach. Drugi nurt to analiza techniczna. Skupia się na wahaniach ceny konkretnego waloru. W ten sposób można oszacować, jak cena zmieniać się będzie w przyszłości. Warto jasno podkreślić, że obydwie metody mają swoich przeciwników oraz zwolenników. Bardzo wyraźny podział istnieje pomiędzy tymi obozami już od kilkudziesięciu lat. Ciągle trwają dyskusje o przewadze jednej dyskusji nad drugą. Według zwolenników fundamentalnej analizy o dobrej i trwałej konstrukcji świadczą przede wszystkim solidne fundamenty. Zajmują się badaniem fundamentalnych czynników i w ten sposób określają dokładną wartość aktywów. Sygnał do kupna danego aktywu pojawia się, jeśli wyznaczona cena jest niższa od rynkowej. Wtedy można mówić o niedowartościowaniu określonego instrumentu finansowego. Sprzedajemy dany walor, gdy cena rynkowa jest niższa od otrzymanej z analizy. Jako przewartościowane są określane takie instrumenty, wtedy analitycy przewidują w przyszłości wyrównanie się ceny. Należy pamiętać, że w przypadku analizy fundamentalnej bardzo trafne jest określenie „w przyszłości”.

Zalety analizy technicznej i fundamentalnej

Nawet najlepsi analitycy nie mogą stwierdzić, kiedy następny ruch nastąpi. Czasami zdarza się, że następuje spory spadek ceny przed wzrostem. Niektórzy inwestorzy są tak silnie przekonani o słuszności swoich prognoz, że nie wychodzą z rynku, nawet jeśli cena osiąga coraz to niższe wartości. W ten sposób inwestujemy długoterminowo. Analiza fundamentalna skupia się przede wszystkim na czynnikach, które w przyszłości będą miały duży wpływ na wartość określonego instrumentu. Dane dotyczące konkretnej waluty lub spółki nie są ważne dla zwolenników analizy technicznej. 

W analizie technicznej kluczową rolę odgrywa tylko jeden czynnik, czyli cena. Na wolnym rynku cena może pozostać na tym samym poziomie, spadać lub rosnąć. Warto pamiętać, że popyt i podaż mają wpływ na cenę. Niestety cena może bardzo szybko zmieniać poziom. Wykresy można tworzyć umieszczając ceny we właściwych szeregach czasowych. Można śmiało powiedzieć, że bardzo dużo jest wykresów obrazujących kształtowanie się poziomu cen. Przyszłe kierunki ceny inwestorzy potrafią określać stosując analizę techniczną z jej ruchów. Trzeba po prostu odpowiednich formacji poszukać na wykresach. Takie formacje mogą sugerować, że rynek już osiągnął swój szczyt i za chwilę powinien nastąpić gwałtowny spadek cen, czyli tak zwana korekta. Odpowiednie zachowania cen na wykresie są określane jako formacje. Jednak analiza techniczna nie polega jedynie na wróżeniu z wykresów. Osoby, które myślą o inwestycjach długoterminowych powinny stosować analizę fundamentalną.

Zobacz również: 

2 thoughts on “Analiza techniczna i fundamentalna. Czym się różnią i która z nich jest skuteczniejsza?”

  1. Pingback: Blockchain developer – kto to jest i jak nim zostać?

  2. Pingback: Spirala zadłużenia - czym jest i jak się z niej wydostać

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *