Jeżeli długo zastanawiałeś się w co inwestować pieniądze i rozważasz inwestowanie na giełdzie, to musisz zapoznać się z formami przeprowadzania analiz. W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się analiza techniczna rynków finansowych. Warto zadbać o niezbędną wiedzę, jeśli chcesz inwestować na giełdzie. Odnosi się to również wobec spółki, której akcje zamierzasz nabyć.
Czym jest analiza techniczna?
Należy pamiętać, że analizę techniczną spółek giełdowych trzeba przeprowadzić koniecznie przed podjęciem decyzji o nabyciu jakichkolwiek akcji. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest analiza techniczna, a także podpowiemy, jak się do niej zabrać. Warto mieć na uwadze, że dostępne są dwie metody analizy instrumentów finansowych oraz oceny sytuacji rynkowej. Obydwie są bardzo przydatne podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na wykresach i ruchach cen skupiona jest analiza techniczna. Wykorzystywana jest głównie do badania zachowań rynku przy pomocy specjalnych wykresów. Przy jej użyciu można dokładnie zbadać to, co znajduje się na wykresie. Na podstawie poziomów cen z przeszłości działają różne wyspecjalizowane narzędzia. Dzięki nim można określić, czy cena akcji będzie spadała, czy też rosła. Jednak nie tylko ceny historyczne są brane pod uwagę w analizie technicznej. Ważne są tak naprawdę wszystkie czynniki, które miały wpływ na kształtowanie się popytu oraz podaży na konkretne akcje. Ludzie, którzy inwestują powinni wiedzieć, czym jest analiza techniczna giełda oferuje spore możliwości.
Zastosowanie analizy technicznej
Warto jasno podkreślić, że to rynek kształtuje cenę. Zarówno czynniki fundamentalne, psychologiczne, jak i makroekonomiczne mają wpływ na jej wysokość. Właśnie dlatego trzeba badać wskaźniki oraz wykresy analizy technicznej, jeśli chcemy skutecznie inwestować na giełdzie. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomyśleć. Analiza techniczna wykorzystywana jest do określania najbardziej prawdopodobnych kursów danych akcji. W tym celu wykorzystywane są przede wszystkim dane historyczne, które dotyczą cen. Wybór dostępnych programów do analizy technicznej jest naprawdę bardzo duży, dlatego każdy bez większego problemu może znaleźć coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zupełnie za darmo dostępna jest spora część z nich. Opłaca się też odwiedzać specjalistyczne portale giełdowe jak np. Parkiet, które udostępniają dane oraz wykresy. Ceny podlegają trendom i jest to główna teza analizy technicznej. Warto mieć na uwadze, że w powtarzających się sekwencjach występują wszelkie zmiany cen. Trzeba mieć świadomość, że te zmiany nie są przypadkowe. Jeśli w przeszłości coś miało miejsce to bardzo możliwe, że wydarzy się to również w przyszłości.
Zalety analizy technicznej
Należy też koniecznie wspomnieć o podstawowych prawach ekonomicznych, które rządzą rynkiem. Chodzi tu mianowicie o prawo popytu oraz podaży. Warto podkreślić, że popyt i podaż decydują o cenach akcji. Jest to oczywiście podstawowe założenie analizy technicznej. Nie ma znaczenia, czy dane spółki są perspektywiczne. Najważniejsze jest wygenerowanie sygnału, który wskaże, czy akcje trzeba sprzedać, czy może kupić. Ponadprzeciętny dochód może osiągnąć osoba inwestująca na giełdzie, która opiera się na technicznej analizie. Niezwykle ważne jest też umiejętne dokonywanie transakcji kupna oraz sprzedaży. Kolejnym założeniem analizy technicznej jest fakt, że zjawiska giełdowe wyprzedzają w czasie ekonomiczne zjawiska. Natomiast mechanizmem dyskontującym przyszłość jest rynek. Należy pamiętać, że odzwierciedlenie w cenach akcji ma zmiana podaży i popytu na giełdzie. W zasadzie tylko dwie grupy narzędzie wykorzystywane są do przeprowadzania analiz. W tym miejscu trzeba wymienić wskaźniki techniczne oraz wykresy kursów akcji w przeszłości. Wykresy pozwalają przedstawić wzorce graficzne, które pokazują, jak w przeszłości kształtowały się ceny akcji. Określane są one jako formacje techniczne i mogą się powtarzać. Umożliwia to przewidzenie kierunków zmian kursów akcji. Z kolei obecny stan rynku akcji przedstawiają techniczne wskaźniki. Prognoza na przyszłość jest oczywiście tworzona na podstawie aktualnego stanu rynku. Jeżeli zastanawiasz się czy inwestowania można się nauczyć oraz skąd czerpać fachową wiedzę na ten temat, to przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz również:
- Altcoin – czym jest i czy jest warty uwagi?
- Blockchain – co to jest i jak działa?
- Polskie kryptowaluty – powstaje Cebulion
Pingback: Na czym polega analiza fundamentalna? - finansave.pl
Pingback: Binance - czym jest? | Wszystko co musisz wiedzieć o Binance