Aktualne czasy zmuszają coraz większą ilość osób do tego, by zacząć interesować się tematem inwestowania pieniędzy. Polski złoty z każdym dniem traci na wartości, ze względu na galopującą inflację i nieodpowiednią politykę monetarną naszego kraju. Nikt nie lubi bezczynnie patrzeć na to, jak topnieją jego oszczędności, dlatego też coraz więcej osób zaczyna lokować swój kapitał w różnego rodzaju instrumentach finansowych lub dobrach materialnych. Sposobów na inwestowanie istnieje naprawdę wiele i tak naprawdę wybór odpowiedniej metody zależy od ilości posiadanego kapitału. Najbardziej zamożne osoby z reguły inwestują w nieruchomości, kupując mieszkania na wynajem lub robiąc tzw. flipy, polegające na zakupie mieszkania do remontu i odsprzedaniu go po kapitalnym remoncie, w wyższej cenie. Dla mniej zamożnych osób ciekawym rozwiązaniem może okazać się inwestowanie w złoto lub w obce waluty. Bardzo popularną formą jest również inwestowanie w kryptowaluty takie jak np. altcoiny. W tym artykule wyjaśnimy dokładnie czym jest altcoin.
Kryptowaluty – instrument spekulacyjny czy forma bezpiecznej lokaty kapitału?
Wielu specjalistów twierdzi, że kryptowaluty są instrumentem mocno spekulacyjnym i nie powinno się w nie inwestować, jeśli myślimy o ulokowaniu swojego kapitału w bezpieczny sposób. W pewnym stopniu jest to prawdą, ponieważ handel kryptowalutami opiera się na kupowaniu ich po niskich cenach i sprzedawaniu wtedy, kiedy ich wartość wzrośnie. Jednak idąc tym tropem można stwierdzić, że inwestowanie w obce waluty lub surowce również opiera się na spekulacji kursami.. Nigdy bowiem nie mamy pewności, czy cena danego instrumentu finansowego nie spadnie.
Warto zatem zastanowić się, co wpływa na wahania cen kryptowalut. Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że rynkiem kryptowalut sterują najbogatsi inwestorzy, czyli wielkie przedsiębiorstwa oraz wpływowi, bogaci ludzie, których kapitał liczony jest w miliardach dolarów. Do takich ludzi zalicza się m.in. Elon Musk, który potrafi spowodować wzrost lub spadek wartości danej kryptowaluty, przy pomocy jednego posta na Twitterze na jej temat.
Bogaci inwestorzy bardzo często sztucznie pompują cenę danej kryptowaluty, skupując ją w bardzo dużych ilościach, a następnie powodują spadek jej wartości, poprzez sprzedanie jej. W takiej sytuacji bardzo często tracą początkujący inwestorzy, którzy zaczynają kupować daną kryptowalutę w momencie, gdy jej wartość jest już bardzo wysoka.
Można zatem stwierdzić, że wartość danej kryptowaluty zależy przede wszystkim od wolumenu, czyli ilości pieniędzy, która została w nią zainwestowana. W związku z tym, aby bezpiecznie inwestować w kryptowaluty powinno kupować się je w momencie, gdy ich cena jest niska. Nie należy kierować się emocjami i podejmować decyzji zakupowych w momencie, gdy wartość danej kryptowaluty dynamicznie wzrasta, ponieważ prędzej czy później nastąpi spadek jej wartości, a my zostaniemy z kryptowalutą zakupioną w bardzo wygórowanej cenie.
Altcoin – alternatywna kryptowaluta
Jeśli chodzi o rynek kryptowalut, można wyróżnić kryptowaluty bazowe takie jak np. Bitcoin oraz Ethereum oraz tzw. altcoiny. Wiele osób może zadać sobie pytanie „altcoin co to jest?”. Otóż altcoiny to potocznie mówiąc kryptowaluty alternatywne, czyli te mniej popularne. Cechują się one zazwyczaj bardzo dużą zmiennością. Wartość poszczególnych altcoinów potrafi się bardzo dynamicznie zmieniać, co dla wielu osób potrafi być niezwykle ekscytujące. Perspektywa zarobienia dużej ilości pieniędzy w bardzo krótkim czasie kusi chyba każdego, a altcoiny dają taką możliwość. Należy jednak pamiętać o tym, że inwestowanie w kryptowaluty alternatywne jest niezwykle ryzykowne. Wiele altcoinów potrafi pomnożyć swoją wartość nawet o kilka tysięcy procent w ciągu miesiąca, ale najczęściej spadek ich wartości jest równie dynamiczny, co sprawia, że jeśli zainwestujemy w daną kryptowalutę zbyt późno, możemyjako bezpiecznej formy lokaty kapitału.
Zobacz również:
- Blockchain – co to jest i jak działa?
- Polskie kryptowaluty – powstaje Cebulion
- Podstawowe formy oszczędzania
Pingback: Analiza fundamentalna - co to jest i na czym polega