Kryptowaluty od momentu ich wejścia na rynek zawsze budziły kontrowersje. Podstawowym zarzutem wobec kryptowalut zawsze było to, że nie posiadają one postaci fizycznej. Pomimo tego są one uznawane za walutę. Kryptowaluty dorobiły się jednak dużej popularności i wielu zwolenników. Popularność ta sprawiła, że zaczęto akceptować płatności kryptowalutami w sklepach. Same jednostki kryptowalut stały się przedmiotem obrotu. Obrót ten potrafił na przestrzeni czasu wygenerować ogromne zyski. Dziś, w czasach niskich stóp procentowych produktów oszczędnościowych moda na kryptowaluty powoli wraca. Kryptowaluty jak zacząć inwestowanie?
Ten poradnik odpowiada na pytanie: kryptowaluty jak zacząć. Zachęcamy do lektury. Jeżeli nie wiesz jeszcze dokładnie czym są kryptowaluty, to przeczytaj ten wpis.
Czy inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowne?
Przed rozpoczęciem inwestycji w kryptowaluty dobrze jest zdać sobie sprawę z ryzyka, które może jej towarzyszyć. Kurs kryptowalut jest płynny i może szybko się zmieniać na korzyść i na niekorzyść kupującego. Zmiana na niekorzyść może spowodować szybkie załamanie wartości inwestycji, które ciężko będzie odrobić. Dobrym rozwiązaniem jest przeznaczenie na inwestycję w kryptowaluty tylko tych środków, które jesteśmy gotowi stracić bez uszczerbku dla budżetu domowego. W żadnym wypadku nie powinno się przeznaczać na inwestycję w kryptowaluty pieniędzy pożyczonych. Historyczne wyniki kryptowalut nie gwarantują osiągnięcia podobnych w przyszłości.
Czym są kryptowaluty?
Jak inwestować w kryptowaluty? Warto poznać ich definicję. Najprostszym wyjaśnieniem definicji kryptowaluty jest przedstawienie jej jako waluty, która nie ma postaci fizycznej. Pierwszą kryptowalutą wprowadzoną na rynek był bitcoin oznaczony symbolem BTC. Pojawienie się bitcoina datowane jest na 2009 rok. Jest on najbardziej popularny do dzisiaj. Doczekał się jednak wielu naśladowców. Na rynku znajdziemy kilka tysięcy różnych kryptowalut. Najbardziej znanymi z tego grona są Ethereum, Litecoin, Ripple, BItcoin Cash czy też Tether.
Kryptowaluty – jak je kupić?
Czas na jedno z ważniejszych pytań. Jak kupić kryptowaluty? Początkujący inwestor ma do dyspozycji kilka możliwości w tym zakresie.
• Giełdy kryptowalut. Są to portale, w których po dokonaniu odpowiedniej rejestracji można kupować i sprzedawać jednostki wybranych kryptowalut. Ustalanie ceny kryptowalut na giełdzie odbywa się na zasadach zbliżonych do naziemnych giełd handlujących tradycyjnymi akcjami. Kurs kryptowaluty ustalany jest na podstawie napływających indywidualnych zleceń kupna i sprzedaży.
• Kantory kryptowalut. Jest to miejsce w Internecie, w którym można kupić i sprzedać kryptowalutę. Handel opiera się na zasadach znanych z kantorów wymiany walut. Można w nich zakupić m.in takie waluty jak Bitcoin oraz Ethereum. Aktualny kurs kryptowaluty w takim wirtualnym kantorze ustalany jest na podstawie liczby i wartości transakcji kupna i sprzedaży dla danej waluty. Do skorzystania z usług wirtualnego kantoru kryptowalut wymagana jest rejestracja.
• Placówki naziemne oraz Bitmaty. Istnieje także możliwość zakupu kryptowaluty bez korzystania z Internetu. Odbywa się to w placówkach naziemnych oraz automatach do zakupu kryptowalut zwanych bitmatami. Ten sposób jednak ma swoją wadę w porównaniu z poprzednimi ze względu na stosowane tutaj mniej korzystne kursy i prowizje.
Rejestracja na giełdzie oraz w kantorze kryptowalut wymagać będzie przejścia procedury KYC. Procedura KYC, zwana również jako Know Your Customer wymaga od instytucji finansowych dokładnej weryfikacji tożsamości swoich klientów. Częścią tej procedury jest konieczność zeskanowania i przesłania dowodu osobistego. Wymagane może być również wykonanie selfie wraz z dowodem osobistym. Obostrzenia te spowodowane są walką z praniem brudnych pieniędzy.
Gdzie przechowywać kryptowaluty?
Do kryptowalut przypisane są klucze prywatne, które umożliwiają przechowywanie jednostek zakupionej kryptowaluty w dogodny dla posiadacza sposób. Są to zwyczajne ciągi znaków. Początkujący inwestorzy najczęściej przechowują kryptowaluty w miejscu, w którym zostały one zakupione. Warto jednak postarać się o własny portfel do przechowywania kryptowalut. Takie rozwiązanie zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo. Do dyspozycji mamy kilka rodzajów portfeli.
• Portfel przeglądarkowy. Rozwiązanie takie można porównać do bankowości internetowej. Wymaga również od strony użytkownika zachowania podobnych zasad bezpieczeństwa.
• Portfel desktopowy. Ten portfel ma formę oprogramowania, które instalujemy na komputerze w podobny sposób do innych programów.
• Portfel sprzętowy. Ma postać nośnika USB. Nośnik taki posiada odpowiednie zabezpieczenia chroniące przed dostępem osoby niepowołanej.
• Portfel papierowy. Ten sposób polega na zapisaniu klucza posiadanej kryptowaluty na zwykłej kartce papieru.
Jak nie dać się oszukać podczas inwestowania w kryptowaluty?
Zasady inwestowania w kryptowaluty nie są popularne w społeczeństwie. Rynek ten przyciąga więc oszustów i naciągaczy, którzy żerują na ludzkiej naiwności. W Internecie znajdziemy mnóstwo reklam, w których łamaną polszczyzną jesteśmy zachęcani do inwestycji w kryptowaluty. Przed skorzystaniem z usług każdej instytucji należy sprawdzić jej wiarygodność. Dobrym zwyczajem jest sprawdzenie opinii na temat firmy oraz informacji przekazywanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Podsumowując, kryptowaluty budzą duże emocje. Warto mieć jednak wiedzę na temat funkcjonowania ich rynku. Może to zaprocentować w postaci dużej stopy zwrotu z przeprowadzonej inwestycji. Cały czas jednak trzeba również działać rozważnie. Inwestowanie w kryptowaluty związane jest z ryzykiem.
Zobacz również:
- Konto oszczędnościowe a lokata – wyjaśniamy różnice
- Konto bankowe dla dziecka – jak założyć konto bankowe małemu dziecku?
- Ile kosztuje gram złota? – odpowiadamy na pytanie
Pingback: Altcoin – co to jest? Czy ta kryptowaluta jest warta uwagi?
Pingback: Bitbay – wszystko, co musisz wiedzieć | finansave.pl