Ethereum 2.0

Co to jest Ethereum 2.0

W obecnych czasach bardzo często mówi się o Ethereum 2.0. Należy pamiętać, że jest to termin wykorzystywany do opisania szeregu potencjalnych aktualizacji następujących w sieci Ethereum. Warto dowiedzieć się, jakich zmian należy się spodziewać.

Ethereum – czym jest?

Warto podkreślić, że warstwa 2.0 ma za zadanie rozwiązywać wszelkie problemy ze skalowalnością. Zdecydowanie to priorytet dla Ethereum. Żeby mogło ono realizować swą wizję oraz stać się komputerem świata, powinien w dość szybkim tempie obsługiwać wszelkie transakcje finansowe, inteligentne kontrakty, a także zdecentralizować aplikacje w swej sieci. Warto zaznaczyć, że na początku Ethereum mogło przetwarzać jedynie 5-15 transakcji w czasie sekundy. Niestety nie pozwalało to konkurować z system płatności takim jak na przykład MasterCard czy Visa, które potrafiły obsługiwać nawet do dwóch tysięcy transakcji w czasie sekundy – jest to bardzo duża różnica. W obecnych czasach po przejściu pierwszej części ósmej aktualizacji sieci o nazwie Instanbul, która została wdrożona 8 grudnia 2019 r., skalowalność uległa bardzo dużej poprawie. Warto podkreślić, że obecna warstwa 1 przekracza 2 000-krotnie wydajność natywnej wersji pierwszego protokołu. Oprócz tego według doniesień StareWare, Instanbul pozwala sieci Ethereum przetworzyć aż dziewięć tysięcy transakcji na sekundę przy blisko 75 gazach. Należy pamiętać, że zwiększona skalowalność w sieci Ethereum ma związek z implementowaniem takich rozwiązań, jak na przykład Sharding bądź Plasma.

Trzeba też wspomnieć o tym, że rozwiązanie skalowalności pierwszej warstwy, która wykorzystuje microchains do sprawdzenia poprawności wszelkich transakcji w łańcuchu bloków Ethereum nie będzie konieczne, bowiem żeby wszelkie węzły w łańcuchu bloków weryfikowały transakcja, grupa węzłów powinna to przeprowadzać niezależnie. Ponadto struktura pozwalająca tworzyć tak zwane potomne łańcuchy bloków, które wykorzystują główny blockchain Ethereum jako warstwę zaufania pomogę blockkchainowi Ethereum obsłużyć o wiele większy zbiór danych, niż było to wcześniej sposobne. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że Plasma będzie w stanie zwiększyć skalowalność sieci o blisko milion transakcji w ciągu zaledwie sekundy. Mimo wdrożenia wszelkich aktualizacji Instanbul, co przebiegło pomyślnie, na horyzoncie pojawiły się następne przeszkody. Przede wszystkim trudność wydobycia Ethereum zwiększyła się wcześniej, niż było to zakładane. Dało to efekt, iż musiało dojść do kolejnych aktualizacji sieci o nazwie Lodowiec Muir – miało to miejsce drugiego stycznia 2020 r. Warto podkreślić, że rozwiązanie to opóźniło wzrost trudności kopania Ethereum o następne cztery miliony bloków – czyli około 611 dni.

Wiele osób zastanawia się, czym jest ,,bomba trudności”, która potocznie ma nazwę ,,epoki lodowcowej”. Jest to po prostu algorytm, który ma wpływ na zwiększenie trudności wydobywania następnych bloków Ethereum wraz z upływem czasu. Wywodzi się on z pierwszych koncepcji Ethereum. Warto podkreślić, że epoka lodowcowa została zakodowana po części w takim celu, żeby wymusić regularne hard forki, jako sposób na znormalizowanie pomysłu modernizowana sieci. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, iż uruchomienie Etherum zostało zaplanowane w czterech podstawowych etapach. Mowa tutaj o Frontier, Himestead, Metropolis, Byzantium oraz Conspantinople, a także Serenity. Trzeba też wspomnieć o tym, że Senerity jest nową nazwą dla Ethereum 2.0. Tyczy się to większości aktualizacji, które zabierają nas do takowej fazy, jednakże w bardzo dużej mierze zostaje to kwestią Senerity. Ponadto ulepszenie te odnoszą się przede wszystkim do punktów krytycznych Ethereum – przez co przenoszą go na wyższy poziom.

Jakie są ulepszenia w Ethereum 2.0?

Podstawową aktualizacją jest zmiana sposoby wydobywania ETH z Proof Of Work na Proof of Stake. W czasie konferencji dla programistów o nazwie Devcon 5, która odbyła się w październiku 2019 roku, Vitalik Buterin doszedł do wniosku, ze po wdrożeniu algorytmy konsensusu sieć Ethereum będzie o wiele bezpieczniejsza, niż popularny Bitcoin. Warto podkreślić, że w 2015 r. programiści zaplanowali przejście na modele stakowania, które mają ścisły związek z PoS. Tego typu implementacja została określona mianem Casper. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do PoW, w czasie którego górnik , aby rozpocząć kopanie kryptowalut potrzebuje koparek kryptowalutowych do wydobycia Ethereum, w przypadku wdrażania Casper, cały ten proces zostanie praktycznie w całości usunięty.

Wszelka weryfikacja, a także walidacja nowych bloków transakcyjnych będzie przeprowadzana przez specjalny weryfikator bloków – zostanie on wybrany zgodnie ze stawką. Mówiąc prościej, siła głosu każdego walidatora będzie zależeć głównie od ilości Ethereum. Osoba decydująca się zdeponować 65 Ethereum zyska podwójną wagę głosu, w odniesieniu do użytkownika, który przeznaczyłby na to jak najmniejszą stawkę. Żeby zostać takim walidatorem bloku, w pierwszej fazie Serenity użytkownik musi zdeponować minimalną stawkę w wysokości 32 Ethereum – jest to bardzo istotne.

Zobacz również: 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *