ile kosztuje 1 gram złota

Ile kosztuje gram złota? Odpowiadamy na pytanie ile kosztuje złoto

Inwestując w złoto, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze należy mieć bogatą wiedzę na temat tego, jakie są rodzaje złota oraz na jakie gramatury warto przeznaczyć pieniądze. Ile kosztuje gram złota? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto uznawane jest przez wielu za perfekcyjny środek lokowania oszczędności. Warto jednak brać pod uwagę fakt, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty kapitału, który został włożony. Oszczędności można stracić przede wszystkim na giełdzie lub wtedy gdy jest duża inflacja. Inwestując w złoto, utrata kapitału wiąże się przede wszystkim z decyzjami rządu oraz kradzieżami. Wybierając złoto, warto pamiętać o tym, że należy inwestować tyle, ile można stracić. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim alternatywnych form inwestowania w złoto, dzięki współpracy ze spółkami czy funduszami, które opierają swoją działalność na spekulacjach, a nie na fizycznym posiadaniu złota. Zasada ta nie dotyczy kruszcu w formie sztabek lub innych fizycznych wyrobów. Jeżeli zastanawiasz się jeszcze w co inwestować pieniądze, to odpowiadamy na to pytanie w naszym kolejnym wpisie.

Warto zaznaczyć, że również takie złoto może zostać utracone. Dotyczy to przede wszystkim kradzieży. Nawet najlepiej zabezpieczone złoto może zostać skradzione lub też odebrane decyzją państwa. Ta druga sytuacja miała już miejsce w historii, kiedy w latach 30 ubiegłego wieku rząd USA nakazał swoim obywatelom zwrócenie złota. Oddający złoto otrzymali dolary po określonym kursie. Osoby, które nie nie oddały go, a wyszło na jaw, że je posiadają, mogły zostać skazane na 10 lat więzienia. Co więcej, taka sytuacja miała miejsce również w powojennej Polsce. Jako iż złoto jest najlepszym sposobem na przechowanie pieniędzy, to warto zdecydować się nawet na sztabki o niewielkiej gramaturze. Jednakże należy pamiętać o tym, że nie należy trzymać wszystkich oszczędności w tym kruszcu. Złoto to inwestycja długoterminowa, więc nie trzeba przejmować się spadkami wartości, które trwają chwilę. Przed inwestycją warto dowiedzieć się, ile kosztuje złoto, ponieważ dostępne jest ono w różnych sztabkach i produktach o różnej gramaturze.

Ile kosztuje gram złota?

Złoto to metal szlachetny, który uważany jest za bezpieczną inwestycją, która utrzymuje wartość majątku. Warto zaznaczyć, że jest to również inwestycja przynosząca zyski. W historii najnowszej złoto bardzo zdrożało. W okresie przed pandemicznym uncja złota kosztowała około 1200 dolarów po to, aby zdrożało do 2000 dolarów! Mimo rosnących cen złoto dalej jest uznawane za bezpieczną i wartą uwagi inwestycję. Ile kosztuje sztabka złota? Sztabki złota są przede wszystkim używane w obrocie międzybankowym i międzypaństwowym.

Standardowa sztabka ważąca 400 uncji trojańskich ma wartość kilku milionów złotych. Jest to kwota, która odstrasza większość inwestorów. Warto zaznaczyć, że nie jest to jedyna forma złota, którą można zakupić. Przeciętny inwestor może wybrać sztabkę o dużo mniejszej masie i cenie. Najtańsze sztabki kosztować mogą nawet kilkaset złotych, więc jest to kwota, którą każdy średnio zarabiający Polak może poświęcić. Takie sztabki najczęściej mają gramaturę 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 250 i 500. Można również dostać sztabki w uncjach, czyli ważące od 31,1 grama, a nawet kilogramowe. Najlżejsza sztabka kosztuje około 300zł. Koszt zakupu dziesięciogramowej to koszt około 2500zł. Kilogramowa sztabka kosztować może nawet 220 tysięcy złotych. Im większa sztabka, tym mniej płaci się za pojedynczy gram. Łatwo dojść do wniosku, że dzięki temu podziałowi każdy może wybrać sztabkę dopasowaną do swoich możliwości finansowych.

Jakie złoto kupować?

Osoby, które mają niewielkie oszczędności, a pragną inwestować w złoto, mogą kupować sztabki o małej gramaturze. Wiadome jest, że taka inwestycja będzie stosunkowo wyższa, niż w przypadku sztabek o większej wadzę, jednakże złoto takie dalej jest bardzo atrakcyjnym sposobem na przechowanie części oszczędności. Według ekspertów warto lokować w złocie nawet niewielkie kwoty. Osoby mające niewielkie oszczędności, mogą kupować sztabki o małej gramaturze. Najczęściej sięga się po sztabki ważące od grama do 10. Jeśli działa się na rynku złota regularnie, to można ograniczyć ryzyko wejścia w złą inwestycję. Co więcej, dzięki inwestowaniu w złoto zaczyna się mieć nawyk ciągłego oszczędzania, co jest bardzo ważne dla finansów osobistych.

Wiele osób dalej jest nieświadome tego, że oszczędzanie na rachunku bankowym nie przynosi takich korzyści jak złoto. Złoto będzie coraz droższe, ponieważ na Ziemi jest jego ograniczona ilość. W czasach inflacji, gdzie pieniądz systematycznie traci na wartości, ciężko jest znaleźć lepszą formę inwestycji. Jako iż sztabki wykonuje się z czystego złota, ich wartość jest ściśle związana z bieżącą ceną za kruszec. Gdzie kupić złoto? Warto więc zwrócić uwagę na to, kto wyprodukował złoto oraz kto je sprzedaje. Należy nabywać złoto od renomowanych producentów, ponieważ gwarantuje to, że zakupiona sztabka będzie prawdziwa, a cały zakup będzie przebiegał we właściwy sposób. Zaleca się korzystanie z usług renomowanych sprzedawców, którzy mają ugruntowaną pozycję na rynku, a także od znanych dealerów złota, których znaleźć można w każdym dużym mieście.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *