Wolność finansowa - droga do finansowej wolności

Wolność finansowa. Jak osiągnąć wolność finansową?

Wolność finansowa to marzenie wielu ludzi. Praca na etacie do późnej starości wydaje się być prawdziwym koszmarem, dlatego warto poznać sposoby na to, jak tej konieczności uniknąć. Droga do finansowej wolności może być skomplikowana i trudna – z pewnością wytrwają na niej jedynie ludzie pracowici. Skupienie się na celu pozwala osiągnąć sukces.

Czym jest wolność finansowa?

Gdyby zapytać pewną grupę osób, czym jest wolność finansowa, to zapewne większość z nich odpowiedziałaby, że jest ona bogactwem. Tymczasem jest to stan, do którego może dojść każdy. Niemniej jednak, jak już wiadomo, w życiu nie ma nic za darmo i na wszystko trzeba zapracować swoją ciężką pracą.

Bycie bogatym i posiadanie dużej ilości materialnych rzeczy niekoniecznie oznacza wolność finansową. Najważniejsze jest zbudowanie krok po kroku swoich oszczędności, niezależnie od aktualnych zarobków. Bardzo duża liczba zamożnych osób prowadzi konsumpcyjny styl życia, nie skupiając się na przyszłości. Jest to ogromny błąd. Jak oszczędzać pieniądze? – podpowiadamy w naszym kolejnym artykule.

Wolność finansowa zapewne dla każdej osoby oznacza coś innego – niektórzy określają ją jako niezależność finansową od innych osób, inni – usamodzielnienie się po opuszczeniu rodzinnego domu. Niemniej jednak prawdziwa definicja wolności finansowej oznacza, że od nikogo nie jest się zależnym finansowo – nawet od pracodawcy, który wypłaca wynagrodzenie.

Jak osiągnąć wolność finansową?

Tak naprawdę, droga do finansowej wolności nie zawsze wygląda tak samo. Niemniej jednak zastanawiając się, jak osiągnąć wolność finansową, koniecznie trzeba wspomnieć o dochodach pasywnych. Czym one są?

Dochody pasywne to dochody, którym nie poświęca się czasu, a pomimo tego przynoszą one zyski. W dużym skrócie – dochód pasywny to taki, w który nie trzeba się stale angażować. Do tego typu dochodów zaliczyć można zyski z wynajmowania nieruchomości, sprzedaży książek, lokat bankowych czy też praw autorskich do różnego rodzaju utworów.

Śmiało można powiedzieć, że wolność finansowa to taki stan, w którym nie trzeba już czynnie pracować, aby móc samodzielnie się utrzymać. Dzięki wolności finansowej można pokrywać wszystkie codzienne koszty bez konieczności pracy na etacie. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy wypracuje się odpowiednio wysoki dochód pasywny. Będzie on przynosił zyski przez cały czas, pozwalając na komfortowe i wygodne życie.

Mówiąc więc w dużym skrócie – wolność finansowa to moment, kiedy dochody pasywne są wyższe niż comiesięczne wydatki.

Droga do finansowej wolności – jak zacząć?

Dążąc do wolności finansowej przede wszystkim należy określić swój cel. Warto także oszacować, jakie są koszty życia danej osoby, by wiedzieć, jaki dochód pasywny jest potrzebny, aby osiągnąć stan wolności finansowej. Tworząc tego typu bilans koniecznie trzeba pamiętać o swoich planach i marzeniach – osoby, które chcą w przyszłości więcej podróżować, powinny uwzględnić to w zestawieniu zysków i kosztów.

Budowanie dochodów pasywnych wcale nie jest takie łatwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę różne nieprzewidziane życiowe sytuacje, takie jak utrata pracy czy też problemy ze zdrowiem. Jednak ciągłe, stałe i niestrudzone budowanie dochodów pasywnych znacznie zwiększa szansę na sukces, nawet jeśli droga do finansowej wolności potrwa nieco dłużej.

Te osoby, które zastanawiają się, jak osiągnąć wolność finansową muszą wiedzieć, że podstawą sukcesu jest konsekwencja i trzymanie się kursu. Specjaliści zalecają, by od każdej zarobionej sumy odkładać co najmniej 10%. Dodatkowo żelazna zasada, której warto się trzymać, głosi żeby nie naruszać odłożonych środków pieniężnych. Dlatego warto mieć także odłożone dodatkowe fundusze celowe, które będą zabezpieczeniem w przypadku nieprzewidzianych życiowych sytuacji.

Droga do wolności finansowej to także ograniczanie swoich wydatków. Dobrze jest na bieżąco je przeglądać i zastanowić się nad tym, które z nich można obniżyć. Oczywiście nie chodzi o to, by zmniejszyć do minimum swój standard życia, ale o to by rozsądnie gospodarować środkami. W ten sposób cel, jakim jest wolność finansowa, będzie stale się przybliżał.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *