Sesje elixir mbank

Sesje elixir, czyli kiedy otrzymam swój przelew?

Zastanawiasz się, kiedy przyjdzie przelew do innego banku zlecony przez nadawcę? Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób obsługiwane i jak księgowane są przelewy w polskich bankach? Wiedza ta jest ważna i bardzo przydatna w planowaniu swoich wydatków lub płatności rachunków. Sprawdź, jak przebiega proces księgowania przelewów w systemie Elixir i ile sesji w ciągu doby obsługuje bank. Z tego artykułu dowiesz się kiedy wykonywane są sesje Elixir.

Co to jest sesja Elixir?

Nietypowa i tajemnicza nazwa Elixir oznacza w praktyce elektroniczny system obsługujący w Polsce detaliczne rozliczenia międzybankowe. Opracowała i stworzyła go w 1994 roku Krajowa Izba Rozliczeniowa SA. To właśnie Izba dokonuje rozliczeń pieniężnych i nadzoruje ich przebieg. Dzięki stosowaniu tego systemu przelewy zlecane pomiędzy rachunkami w różnych bankach są realizowane w ciągu kilku godzin. Każde zlecenie realizowane w systemie kończy się rozrachunkiem w Narodowym Banku Polskim.

Poszczególne banki nie muszą jednak sztywno trzymać się zaleceń przygotowanych przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Mają wolną rękę w ustalaniu konkretnych godzin przyjmowania i obsługi zleceń płatniczych. Mogą także manipulować w zakresie terminów księgowania płatności przychodzących. W systemie Elixir sesja rozliczeniowa odbywa się trzy razy o stałych porach, w każdy dzień roboczy. Wyjątkiem jest 24 i 31 grudnia. W przypadku gdy są to dni robocze, przeprowadza się 2 sesje.

Jak przebiegają sesje Elixir w mBanku?

Do dokonania przelewu w systemie Elixir potrzebne są określone warunki. Transakcja musi być przeprowadzana w PLN, a jej maksymalna kwota nie może przekraczać stu tysięcy złotych. Bank zleceniodawcy i odbiorcy musi obsługiwać przelewy w systemie Elixir. Na podstawie harmonogramu można wstępnie przewidzieć, kiedy dokładnie mogą wpłynąć pieniądze na Twoje konto. Należy zaznaczyć, iż każdy bank uczestniczący w systemie Elixir określa według swoich procedur, wewnętrzne godziny przyjmowania i obsługi przelewów.

Godziny księgowania na danym koncie przelewów, są zależne od dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest godzina wysłania przelewu, a drugą ustalone w banku godziny sesji Elixir. W mBanku przelewy wychodzące, w których pieniądze ”zostają wysłane” z konta nadawcy przelewu są obsługiwane o godzinie 5.55, 9.55 i 13.55. Przelewy przychodzące są obsługiwane o godzinie 12.00, 15.00 i 18.15.

Wszystkie sesje Elixir mBank są zaplanowane ze starannością, dzięki czemu każdy klient banku może przewidzieć z wyprzedzeniem czas potrzebny na realizację swojego przelewu lub płatności. Elixir pozwala na szybkie i bezproblemowe transakcje międzybankowe. Tak czy inaczej, trzeba mieć na uwadze fakt, iż przelew pomiędzy różnymi bankami potrzebuje więcej czasu. Należy to uwzględnić szczególnie w przypadku dokonywania lub oczekiwania na przelew tuż przed weekendem. Niestety trzeba będzie poczekać do poniedziałku, aby pieniądze trafiły na konto adresata.

Najszybszy przelew w mBanku, czyli Express Elixir

System przelewów expresowych działa w systemie bankowości od 2012 roku. Przelew Express Elixir, który jest dostępny w mBanku, pozwala na wykonanie transakcji z pominięciem standardowych procedur i potrzebnego czasu. Dzięki temu zyskujemy ogromną swobodę i elastyczność. Trzeba jednak pamiętać, że ta usługa wiąże się z dodatkową opłatą. Nie każdy z klientów będzie zainteresowany tą ofertą, jednak gdy czas nagli jest to doskonałe rozwiązanie. Możemy być pewni, iż zlecając przelew w Express Elixir, pieniądze trafią na wskazane konto w ciągu zaledwie kilku minut.

Nadanie przelewu Express Elixir zasadniczo podlega takim samym zasadom co zwykły przelew. Główną różnicą jest właśnie czas na realizację, który w tym przypadku skraca się do tylko kilku minut. Pomimo dodatkowych kosztów z nim związanych jest to bardzo dobra opcja. W przypadku, gdy minął nam na przykład termin płatności za prąd, kwota do zapłaty rachunku znajdzie się na koncie operatora natychmiast. Przelew w czasie rzeczywistym jest także bardzo dobrym rozwiązaniem przy spłacie kredytu w innym banku. Warto zaznaczyć, że przelew Express jest bardzo bezpieczny, ponieważ zlecić można go jedynie za pośrednictwem bankowości elektronicznej mBank CompanyNet.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *