Konto bankowe dla dziecka to forma edukacji finansowej, która bezapelacyjnie pomoże dziecku wejść w dorosłe życie. Warto założyć konto dziecku, aby od najmłodszych lat korzystało z bankowości i uczyło się obrotu pieniądzem.
Zalety konta bankowe dla dziecka
Warto zaznaczyć, że według badań tylko 20% ludzi preferuje płatności gotówką, aż 66% badanych woli dokonywać płatności kartą. Warto zaznaczyć również, że w Polsce jest prawie 34 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Założenie konta dla dziecka niesie wiele korzyści. Dziecko może nauczyć się w ten sposób jak płacić kartą i pobierać gotówkę z bankomatu. Co więcej, dzięki internetowym rozwiązaniom szybko nauczy się ono jak korzystać z bankowego serwisu transakcyjnego. Małoletni ponadto może odkładać niewielkie kwoty na swoim koncie, przez co nauczy się oszczędzania, dzięki czemu będzie mógł sam kupić wymarzoną grę czy zabawkę.
Ważne jest również to, że dziecko nauczy się tego, na czym polega bezpieczeństwo finansów i dlaczego nie można pokazywać danych karty w sieci czy znajomych. Warto poszukać informacji o koncie w sieci po to, aby znaleźć takie, które będzie pasowało dziecku i rodzicowi. W sieci pełno jest artykułów, które podsumowują dane konto. Jako iż rodzic ma już doświadczenie i potrzebną wiedzę, będzie mógł przekazać ważne wskazówki oraz wytłumaczyć niezrozumiałe dla dziecka zagadnienia z dziedziny bankowości. Jest to również okazja do porównania ofert różnych banków. Warto wpoić dziecku, że umowy oraz regulaminy należy dokładnie czytać, przed przystąpieniem do jakiejś usługi.
O czym pamiętać zakładając konto bankowe dla dziecka?
Jako iż założenie konta dla dziecka to idealny sposób na edukację finansową warto je założyć, ponieważ jest to rozwiązanie bardzo praktyczne. Dziecko będzie bardziej bezpieczne, ponieważ nie będzie musiało nosić ze sobą gotówki, którą jak wiadomo, najłatwiej jest ukraść. Jeśli dziecko będzie potrzebowało gotówki, to bez problemu można przelać odpowiednią kwotę. Przed założeniem konta warto zaznajomić się z przepisami prawa cywilnego, które jasno określają, że dziecko do 13 roku życia NIE MA zdolności do czynności prawnych. Ograniczona zdolność do czynności prawnych dotyczy dziecka, które ukończyło już 13 lat, ale nie jest jeszcze pełnoletnie, czyli nie ma 18 lat. Oznacza to, że młodsze dzieci nie mają uprawnień do podpisywania umów, co za tym idzie również do posiadania rachunku bankowego. Konto dla dziecka poniżej 13 lat będzie ściśle związane z kontem głównym osoby dorosłej, czyli rodzica lub opiekuna prawnego.
Ma to wiele korzyści, spośród których najważniejszą jest to, że rodzic ma pełną kontrolę nad finansami dziecka. Warto zaznaczyć, że dziecko do 13 roku życia nie może mieć karty płatniczej, jednakże może z niej korzystać. Banki występują z propozycją specjalnych kart dla dzieci, które przypisane są do rachunku bankowego rodzica lub też opiekuna prawnego. Jest to swego rodzaju elektroniczna portmonetka. Dzieci starsze, czyli młodzież w wieku 13-18 lat to osoby uprawnione do korzystania z konta juniorskiego. Jest to rachunek na własne nazwisko. Jednakże na założenie konta nastolatek musi uzyskać zgodę rodzica lub też innego opiekuna prawnego. Warto zaznaczyć, że dziecko otrzyma swoją kartę debetową, wtedy gdy rodzic udzieli na to zgodę. Nic nie stoi na przeszkodzie do tego, aby dziecko mogło swobodnie posługiwać się środkami z konta, lecz może to być ograniczone przez rodzica, który ma prawo założyć blokady lub wprowadzić inne ograniczenia. Dotyczy to przede wszystkim dziennych limitów czy też płatności zbliżeniowych. Warto zaznaczyć, że dziecko powyżej 13 roku życia może korzystać ze środków własnych, czyli takich zarobionych samemu w dowolny sposób.
Konto oszczędnościowe dla dziecka
Założenie konta ma na celu finansowe zabezpieczenia dziecka na przyszłość. Jest to zdecydowanie najważniejszy powód zakładania dziecku konta. Warto zaznaczyć, że instytucje bankowe dają szansę osobom niepełnoletnim na otwarcie rachunku oszczędnościowego. Oczywiście wszystko za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Co więcej, banki stworzyły również specjalne konto oszczędnościowe dla młodych. Zwykłe rachunki w banku, jak i konta oszczędnościowe mogą być zakładane tylko wtedy gdy jest na to zgoda przedstawiciela ustawowego. Warto zaznaczyć, że dostęp do bankowości internetowej, dziecko ma dopiero, wtedy gdy skończy 13 lat. Zanim to nastąpi, niemożliwa jest obsługa rachunku samodzielnie. Wszystko musi odbywać się pod kontrolą opiekuna, wtedy gdy ma on również konto w takim banku. W innym wypadku dziecko może korzystać z płatności tylko w oddziale banku. Z perspektywy rodzica najlepiej jest założyć konto dla dziecka w banku, w którym ma się swoje prywatne konto. W momencie osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, możliwe jest przekazanie pełnej kontroli nad kontem dla niego. Warto przejrzeć oferty kilku banków, ponieważ wtedy możliwe będzie skorzystanie z najlepszej oferty dostępnej na rynku. Równie ważna jest kontrola nad finansami dziecka, ponieważ uniknie wtedy kosztownych dla niego problemów.
Zobacz również:
- Ile kosztuje gram złota? – odpowiadamy
- Gdzie kupić złoto inwestycyjne?
- Bitcoin – czym jest i jak działa?