Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. I chociaż jest w tym kropla prawdy, to jednak kropla drąży skałę, a lepiej płakać w mercedesie niż na rowerze. Dlatego niezwykle ważnym pojęciem dla każdego powinien być budżet domowy. Jak oszczędzać pieniądze? – planowanie budżetu jest jedną z najważniejszych kwestii.
Pojęcie budżetu domowego
Zgodnie z danymi statystycznymi zdecydowana większość społeczeństwa boryka się ze spłatą kredytów bądź rozmaitych pożyczek. Być może z tego względu coraz więcej przedsiębiorstw wychodząc na wprost potrzebom swoich klientów stwarza możliwość nabycia produktów w opcji ratalnej. Łatwiej czasem kupić przedmiot w kilku bądź kilkunastu drobnych, dogodnych ratach, aniżeli wydając w jednym momencie grubą gotówkę. Szczególnie że każdy finansowy ruch ma poważne przełożenie na domowy budżet.
Co to jest budżet domowy?
Odpowiedź można przedstawić stosunkowo prosto. Oficjalnie stwierdza się, że mianem budżetu domowego określane jest zestawienie przychodów oraz rozchodów w określonych ramach czasowych. Można jednak wytłumaczyć to o wiele prościej, a za przykładowy okres rozliczeniowy budżetu przyjąć miesiąc. Jest to termin o wiele prostszy do rozplanowania budżetu dla gospodarstwa domowego niż kwartał czy cały rok.
Jako przychód należy wziąć pod uwagę wszystkie regularne wpływy gotówkowe z naciskiem na ich powtarzalność. Dlaczego? Śmiało można przyjąć, że dla osoby pracującej podstawę domowego budżetu będzie stanowiło wynagrodzenie za wykonaną pracę. Nie należy jednak doliczać w ten poczet żadnych premii czy dodatkowych świadczeń, gdyż ich powtarzalność nie jest uregulowana w żaden sposób. Co więcej, wysokość premii może drastycznie różnić się w poszczególnych okresach, dlatego lepiej tych pieniędzy nie wliczać do stałego dochodu, uznając je za przyjemny dodatek. Śmiało można go zaoszczędzić na przysłowiową czarną godzinę bądź przeznaczyć na przyjemności, aczkolwiek nie zaburzy on w żadnym wypadku zaplanowanego budżetu.
Nie można jednak zapominać o innych stałych wpływach jak alimenty, świadczenie 500+ bądź stypendium.
O rozchodach można mówić wiele. Każdy ponosi jakieś opłaty. Podczas gdy jedni opłacają samodzielnie mieszkanie wraz z wszelkiego rodzaju mediami, inni większą część gotówki przeznaczają na edukacje lub pasje. Jednakże bez względu na przyczynę wydatków, należy uznać je za rozchody w pojęciu budżetu domowego.
Planowanie budżetu domowego
Kiedy wiadomo już, co należy rozumieć poprzez pojęcie budżetu domowego, o wiele łatwiej jest ten budżet sensownie rozplanować. Zatem jak zaplanować budżet domowy, żeby zrobić to skutecznie?
Planowanie budżetu wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne, jak początkowo mogłoby się wydawać. Można w tym celu skorzystać z rozmaitych programów komputerowych jak Excel bądź telefonicznych aplikacji, których obecnie jest mnogi wybór. Jednak o wiele prościej wziąć kartkę papieru i po prostu spisać wszystkie swoje przychody. Ich suma da jasną informację, jakim zasobem dysponuje gospodarstwo domowe oraz wyklaruje sytuację.
Planując domowy budżet nie tylko nie można zapomnieć o wydatkach, ale dobrze je również odpowiednio sklasyfikować. Wydatki mają bowiem różne oblicze. Znaczy to, że w przeciągu jednego okresu rozliczeniowego gospodarstwo domowe dotykają w rzeczywistości 3 rodzaje wydatków. Mowa o wydatkach stałych, jednorazowych oraz nieprzewidzianych.
Rodzaje wydatków
Jak wspomniane zostało nieco wyżej, domowy budżet narażony jest na aż 3 rodzaje wydatków, które należy wziąć po uwagę.
Wydatki stałe to takie, które powtarzają się regularnie i wiadomo, że każdego miesiąca należy uiścić opłatę. Warto podzielić swoje wydatki na kilka kategorii. Pomimo że nie należy niczego pominąć, dobrze będzie, jeśli kategorie jasno odniosą się do danego wydatku. Ciężko rozplanować wydatki stałe, jeśli mnóstwo różnych płatności uznamy za jedną, albo wręcz odwrotnie – zaczniemy zastanawiać się nad każdym możliwym paragonem. Jakie wydatki stałe można wymienić?
Przede wszystkim są to:
- opłaty za mieszkanie i media (woda, prąd, gaz, ogrzewanie)
- telekomunikacja (Internet, telefon)
- raty zaciągniętych kredytów oraz pożyczek
- dziecko (edukacja, opłaty za żłobek/przedszkole, zajęcia dodatkowe)
- transport (bilet komunikacyjny, paliwo samochodowe)
- medycyna (stałe medykamenty, wizyty u lekarza, badania)
- jedzenie
- chemia i środki higieniczne
- rozrywka (Netflix, karnet na siłownię/ basen)
Oczywiście wytypowanie swojej listy stałych wydatków może wyglądać inaczej w zależności od potrzeb.
Innymi wydatkami są wydatki jednorazowe bądź okazjonalne. Mowa o wydatkach spodziewanych, ale nie mających miejsca co miesiąc. Można w ich poczet śmiało zaliczyć wszelkiego rodzaju prezenty dla bliskich, opłaty ubezpieczeniowe, związane z konserwacją bądź przeglądem samochodu, ale nie tylko. Tutaj warto zaplanować budżet na wakacje bądź zakupowy szał niezbędny do odnowienia garderoby. W przypadku opłat za mieszkanie warto dowiedzieć się jak ograniczyć opłaty za wodę i prąd, co pozwoli nam często wiele zaoszczędzić. W tym celu przygotowaliśmy artykuł o tym jak oszczędzać wodę oraz jak oszczędzać prąd?
Ostatnim typem wydatków są sytuacje nieprzewidziane. Każdy z nas miał do czynienia w życiu z co najmniej jedną taką sytuacją. Chodzi o naprawę zepsutego sprzętu bądź nagłe zachorowanie z koniecznością wykupienia solidnej recepty.
Solidne zaplanowanie domowego budżetu pomoże nie tylko spokojnie przetrwać kolejny miesiąc, ale nawet zaoszczędzić jakieś zaskórniaki. W planwaniu budżetumoże być przydatna również aplikacja do oszczędzania pieniędzy.
Zobacz również:
- Jak oszczędzać prąd? 9 najskuteczniejszych sposobów
- Ethereum 2.0 – czym jest?
- W co inwestować pieniądze? – praktyczne porady
Pingback: Spirala zadłużenia - czym jest i jak się z niej wydostać