CFD co to?

CFD – co to jest? Kontrakty CFD w pigułce

Coraz to więcej osób podejmuje różnego typu inwestycje – zarówno mniejsze, jak i większe. Rynek oferuje nam dzisiaj wiele możliwości, a jedną z nich są kontrakty CFD. Początkowo zostały stworzone z myślą o celach zabezpieczających. Jak to wygląda dzisiaj? Co to CFD i jak zacząć inwestować? Sprawdź!

Czym jest kontrakt CFD?

Kontrakt CFD (ang. contract for difference) jest instrumentem finansowym. To rodzaj umowy zawieranej między dwoma stronami – kupującym a sprzedającym. Strony zobowiązują się rozliczyć kwotę równą różnicy między wartością pozycji otwarcia a ceną zamknięcia transakcji. Chcąc rozpocząć handel CFD, należy zająć pozycję – długą lub krótką.

Krótka pozycja umożliwia sprzedaż czegoś, czego nie posiadasz. Pozwala ona zarobić na różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna. Pozycja długa polega na kupnie waluty bazowej określonej pary walutowej. Przynosi zysk wtedy, gdy cena rynkowa waluty wzrośnie. 

Kontrakty CFD mają charakter czysto spekulacyjny. Oferują możliwość inwestowania nie tylko w waluty, ale również indeksy giełdowe, kryptowaluty, akcje, czy fundusze ETF. Jest to opcja przeznaczona dla każdej pełnoletniej osoby, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Inwestorem może stać się również osoba z niewielkim kapitałem. Może to być zarówno osoba prywatna, przedsiębiorca, instytucja bankowa, jak i korporacja.

Warto dodać, że kontrakty CFD nie są notowane na żadnej giełdzie. Dzięki temu na rynku działa wielu brokerów, których warunki handlowe mogą się całkowicie różnić.  Należy wybierać tych, którzy prowadzą działalność opodatkowaną oraz posiadają odpowiednią licencję. Co więcej, osoby handlujące kontraktami CFD w Polsce i w państwach Unii Europejskiej muszą stosować się do ścisłych przepisów. Mówią one m.in. o zakazie oferowania zachęcających bonusów dla osób inwestujących. W Polsce dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego kontroluje ten rynek.

Inwestowanie z dźwignią – co to oznacza?

Charakterystyczną cechą dla kontraktów CFD – jest możliwość skorzystania z dźwigni finansowej. W celu przeprowadzenia transakcji trader musi zdeponować jedynie część jej kwoty, a nie całość. Jest to depozyt zabezpieczający.

Inwestowanie z dźwignią daje możliwość uzyskania bardzo dużego zysku, pomimo małego kapitału. Działa to również w drugą stronę – trader może sporo stracić. Ten sposób finansowania ma swoje zalety, jak i wady. Może okazać się szczególnie niekorzystny dla osób niedoświadczonych, które nigdy wcześniej nie inwestowały w kontrakty CFD.

Kontrakty CFD

Gdzie handlować kontraktami CFD?

Najpopularniejsi brokerzy, którzy oferują możliwość handlowania kontraktami CFD, to m.in.:

 • XTB – to polski broker posiadający licencję Krajowego Nadzoru Finansowego, nie określa minimalnego depozytu, jednak poniżej wpłat w wysokości 500 zł należy liczyć się z dodatkowym kosztem – 50 zł,
 • AvaTrade – broker oferuje ponad 300 aktywów, minimalny depozyt to 100 zł, jest on regulowany przez Central Bank Ireland w Irlandii,
 • eToro – to kolejny, objęty nadzorem broker, minimalny depozyt to 50 USD, jednak w przypadku przelewów bankowych – 5oo USD,
 • Plus500 – to izraelski broker, który pozwala handlować towarami za pomocą kontraktów CFD, w tym m.in. złotem, benzyną, gazem, ropą, soją i wieloma innymi produktami, minimalny depozyt wynosi 500 zł, brobker jest regulowany przez CySES, ASIC i FCA,
 • IC Markets – broker regulowany przez FSA, oferuje ponad 200 instrumentów, minimalny depozyt to 200 USD,
 • XM – oferuje ponad 1000 instrumentów i jest regulowany przez CySES, ASIC, FSC, oferuje dostęp do MetaTrader 5, a minimalny depozyt to zaledwie 5 USD.

Jak zacząć handel CFD?

Kontrakty CFD wiążą się ze sporym ryzykiem utraty środków. Możesz stracić więcej, niż wynosi pierwotny depozyt zabezpieczający. Warto mieć to na uwadze już na samym starcie. Chcąc zacząć handlować kontraktami CFD, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z tym pojęciem i sposobem działania takich inwestycji. Warto poświęcić trochę uwagi na wybór platformy – jest ich sporo. 

W następnej kolejności wystarczy zarejestrować się i dokonać pierwszej inwestycji. Wiele platform oferuje konta demonstracyjne, z których warto skorzystać na początku swojej drogi z inwestowaniem. Umożliwiają zawieranie transakcji, jednak za pomocą środków wirtualnych. Nie musisz więc wpłacać kapitału. Nie jesteś w stanie wygrać ani przegrać pieniędzy. Jest to jednak dobry sposób na zdobycie wiedzy praktycznej. Nauczysz się posługiwać poszczególnymi narzędziami, a także upewnisz się, że wybrana platforma jest dla Ciebie odpowiednia.

Chcąc dokonać pierwszej, prawdziwej inwestycji – wybierz swój rynek. Zdecyduj, czym chcesz handlować. Jeśli myślisz, że cena produktu spadnie, ustaw krótką pozycję. Jeśli myślisz, że wzrośnie – ustaw pozycję długą. Następnie musisz zdecydować o liczbie jednostek, które chcesz kupić – i gotowe. Pozostaje już tylko monitorować status swojej pierwszej inwestycji.

Aby Twoje działania przynosiły Ci zyski, powinieneś nie tylko generować zyskowne transakcje. Musisz również minimalizować straty zamykając ujemne pozycje. Jeśli będziesz z tym zwlekać, zostaną naliczone dodatkowe koszty. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaką kwotą handlujesz, powinieneś móc ją stracić. Nigdy nie inwestuj pieniędzy, których nie masz lub które są Ci potrzebne.

Sposoby handlowania kontraktami CFD

Wyróżnić można wiele sposobów handlowania kontraktami CFD, w tym m.in. ten podzielony na ramy czasowe. Wyróżnia się:

 • Day Trading – ten sposób handlowania polega na dokonaniu zakupu i sprzedaży w ciągu tego samego dnia,
 • Scalpin – strategia ta polega na dokonaniu zakupu i niemalże natychmiastowej sprzedaży kontraktu CFD, umożliwia uzyskanie niewielkiego, lecz częstego zysku,
 • Swing Trading – w tym wypadku trader otwiera pozycję i trzyma ją od kilku godzin do nawet kilku tygodni, w zależności od sytuacji na rynku, jest to rozsądne i rozważne podejście.

Traderzy CFD mogą korzystać z oprogramowań służących do automatycznych transakcji. Często śledzą również profesjonalnych analityków, którzy spekulują o tym, co może się potencjalnie wydarzyć.

Kontrakty CFD – zalety i wady

Kontrakty CFD – zalety:

 • możliwość inwestycji dostępna również dla osób z małym kapitałem,
 • prostota – w porównaniu do innych inwestycji, kontrakty CFD nie są skomplikowane, a wiedzę na ich temat można zdobyć w łatwy i szybki sposób,
 • dostęp do wielu brokerów i instrumentów finansowych,
 • dźwignia finansowa – umożliwia dokonanie wysokiej inwestycji przy stosunkowo niewielkim wkładzie finansowym.

Kontrakty CFD – wady:

 • stosunkowo wysokie prawdopodobieństwo utraty środków,
 • odsetki – są naliczane, gdy przetrzymujesz otwartą pozycję na kolejny dzień,
 • wysoka zmienność na rynku – wiąże się z wysokim ryzykiem i niepewnością.

Czy warto inwestować w kontrakty CFD? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Kontrakty CFD są ryzykownymi instrumentami, jednak zdobywając wiedzę, poszerzając zakres swoich umiejętności i zachowując zdrowy rozsądek – możesz osiągać zyski. Pamiętaj, by do pierwszych transakcji dobrze się przygotować.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *