CFD co to?

CFD – co to jest? Kontrakty CFD w pigułce

Coraz to więcej osób podejmuje różnego typu inwestycje – zarówno mniejsze, jak i większe. Rynek oferuje nam dzisiaj wiele możliwości, a jedną z nich są kontrakty CFD. Początkowo zostały stworzone z myślą o celach zabezpieczających. Jak to wygląda dzisiaj? Co to CFD i jak zacząć handlować akcjami CFD? Sprawdź!

Czym jest kontrakt CFD?

Kontrakt CFD (ang. contract for difference) jest instrumentem finansowym. To rodzaj umowy zawieranej między dwoma stronami – kupującym a sprzedającym. Strony zobowiązują się rozliczyć kwotę równą różnicy między wartością pozycji otwarcia a ceną zamknięcia transakcji. Chcąc rozpocząć handel CFD, należy zająć pozycję – długą lub krótką. Krótko mówiąc, to inwestor zawiera kontrakt z brokerem dotyczącą różnicy ceny instrumentu bazowego w momencie otwarcia i zamknięcia pozycji.

Krótka pozycja umożliwia sprzedaż czegoś, czego nie posiadasz. Pozwala ona zarobić na różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna. Pozycja długa polega na kupnie waluty bazowej określonej pary walutowej.  W długiej transakcji CFD, inwestor zawiera kontrakt kupna z nadzieją, że cena instrumentu bazowego wzrośnie. Zamknięcie kontraktu CFD to zamknięcie wcześniej otwartej transakcji kupna lub sprzedaży określonego aktywa po wybranym wolumenie. Z chwilą zamknięcia pozycji CFD dochodzi do finalnego rozliczenia transakcji, a dokładniej wymiany kwoty będącej różnicą ceny aktywa bazowego.

Kontrakty CFD mają charakter czysto spekulacyjny. Handel CFD umożliwia inwestowaniewartością pozycji otwarcia nie tylko w waluty, ale również indeksy giełdowe, kryptowaluty, akcje, czy fundusze ETF. Jest to opcja przeznaczona dla każdej pełnoletniej osoby, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Inwestorem może stać się również osoba z niewielkim kapitałem. Może to być zarówno osoba prywatna, przedsiębiorca, instytucja bankowa, jak i korporacja. Zaletą kontraktów CFD jest między innymi dostęp do szerokiej gamy rynków, a także możliwość zarówno handlu długoterminowego jak i krótkoterminowego. Osoby handlujące kontraktami CFD zarabiają głównie na zmianach cenowych w krótkich okresach czasu.

Warto dodać, że kontrakty CFD nie są notowane na żadnej giełdzie. Dzięki temu na rynku działa wielu brokerów, których warunki handlowe mogą się całkowicie różnić.  Należy wybierać tych, którzy prowadzą działalność opodatkowaną oraz posiadają odpowiednią licencję. Co więcej, osoby handlujące kontraktami CFD w Polsce i w państwach Unii Europejskiej muszą stosować się do ścisłych przepisów. Mówią one m.in. o zakazie oferowania zachęcających bonusów dla osób inwestujących. W Polsce dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego kontroluje ten rynek.

Jak działa efekt dźwigni finansowej w przypadku kontraktów CFD?

Kontrakty CFD umożliwiają korzystanie z efektu dźwigni finansowej. W celu przeprowadzenia transakcji trader musi zdeponować jedynie część jej kwoty, a nie całość. Jest to depozyt zabezpieczający. W tym przypadku kontrakty CFD są bardzo interesującym rozwiązaniem, ponieważ inwestując nawet niewielkie kwoty możliwe jest osiąganie wysokich zysków lub jeszcze wyższych strat.

Inwestowanie z dźwignią daje możliwość uzyskania bardzo dużego zysku, pomimo małego kapitału. W efekcie, małe kwoty pieniędzy mogą być wykorzystane do kontrolowania znacznie większych pozycji na rynku. Działa to również w drugą stronę – trader może sporo stracić. Ten sposób finansowania ma swoje zalety, jak i wady. Może okazać się szczególnie niekorzystny dla osób niedoświadczonych, które nigdy wcześniej nie inwestowały w kontrakty CFD.

Kontrakty CFD

Gdzie handlować kontraktami CFD?

Najpopularniejsi brokerzy, którzy pozwalają handlować kontraktami CF, to m.in.:

 • XTB – to polski broker posiadający licencję Krajowego Nadzoru Finansowego, nie określa minimalnego depozytu, jednak poniżej wpłat w wysokości 500 zł należy liczyć się z dodatkowym kosztem – 50 zł,
 • AvaTrade – broker oferuje ponad 300 aktywów, minimalny depozyt to 100 zł, jest on regulowany przez Central Bank Ireland w Irlandii,
 • eToro – to kolejny, objęty nadzorem broker, minimalny depozyt to 50 USD, jednak w przypadku przelewów bankowych – 5oo USD,
 • Plus500CY Ltd * – to izraelski broker, który pozwala handlować towarami za pomocą kontraktów CFD, w tym m.in. złotem, benzyną, gazem, ropą, soją i wieloma innymi produktami, minimalny depozyt wynosi 500 zł. Plus500CY Ltd posiada upoważnienie i podlega nadzorowi Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (nr licencji 250/14),
 • IC Markets – broker regulowany przez FSA, oferuje ponad 200 instrumentów, minimalny depozyt to 200 USD,
 • XM – oferuje ponad 1000 instrumentów i jest regulowany przez CySES, ASIC, FSC, oferuje dostęp do MetaTrader 5, a minimalny depozyt to zaledwie 5 USD.

Jak zacząć handel CFD?

Kontrakty CFD wiążą się ze sporym ryzykiem utraty środków. Możesz stracić więcej, niż wynosi pierwotny depozyt zabezpieczający. Warto mieć to na uwadze już na samym starcie. Chcąc zacząć handel kontraktami CFD, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z tym pojęciem i sposobem działania takich inwestycji. Warto poświęcić trochę uwagi na wybór platformy – jest ich sporo. 

W następnej kolejności wystarczy zarejestrować się i dokonać pierwszej inwestycji. Wiele platform oferuje konta demonstracyjne, z których warto skorzystać na początku swojej drogi z inwestowaniem. Umożliwiają zawieranie transakcji CFD, jednak za pomocą środków wirtualnych. Nie musisz więc wpłacać kapitału. Nie jesteś w stanie wygrać ani przegrać pieniędzy. Jest to jednak dobry sposób na zdobycie wiedzy praktycznej. Nauczysz się posługiwać poszczególnymi narzędziami, a także upewnisz się, że wybrana platforma jest dla Ciebie odpowiednia.

Chcąc dokonać pierwszej, prawdziwej inwestycji – wybierz swój rynek. Zdecyduj, czym chcesz handlować. Jeśli myślisz, że cena produktu spadnie, ustaw krótką pozycję. Jeśli myślisz, że wzrośnie – ustaw pozycję długą. Następnie musisz zdecydować o liczbie jednostek, które chcesz kupić – i gotowe. Pozostaje już tylko monitorować status swojej pierwszej inwestycji.

Aby Twoje działania przynosiły Ci zyski, powinieneś nie tylko generować zyskowne transakcje. Musisz również minimalizować straty zamykając ujemne pozycje. Jeśli będziesz z tym zwlekać, zostaną naliczone dodatkowe koszty. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaką kwotą handlujesz, powinieneś móc ją stracić. Nigdy nie inwestuj pieniędzy, których nie masz lub które są Ci potrzebne. Jeśli chcesz spróbować zarobić na nagłych, drastycznych spadkach cen, możesz wykorzystać nie tylko krótką sprzedaż, ale także indeks VIX, zwany potocznie “indeksem strachu”.

Przykład transakcji CFD

Przykłady transakcji CFD obejmują spekulację na różnicach cen różnych aktywów bazowych. Oto kilka przykładów transakcji CFD:

 1. Akcje: Inwestor może otworzyć pozycję handlu akcjami CFD na akcjach spółki, takiej jak Apple. Jeżeli inwestor uważa, że cena akcji Apple wzrośnie, otworzy pozycję długą (kupującą). Jeśli uważa, że cena spadnie, otworzy pozycję krótką (sprzedającą). Gdy inwestor zdecyduje się zamknąć pozycję, zysk lub strata zostanie ustalona na podstawie różnicy między ceną otwarcia a ceną zamknięcia.
 2. Indeksy: CFD na indeksy pozwalają inwestorom spekulować na zmianach wartości indeksów giełdowych, takich jak S&P 500, NASDAQ czy FTSE 100. Inwestor może otworzyć pozycję długą lub krótką na indeks, w zależności od oczekiwań co do zmiany wartości indeksu.
 3. Towary: Inwestor może handlować CFD na towary, takie jak złoto, srebro, ropa naftowa czy kawa. Jeżeli inwestor uważa, że cena danego towaru wzrośnie, otworzy pozycję długą, a jeśli uważa, że spadnie – pozycję krótką.
 4. Waluty: Inwestor może otworzyć pozycję na CFD opartą na parach walutowych, takich jak EUR/USD, GBP/USD czy USD/JPY. W zależności od przewidywań co do wzrostu lub spadku wartości jednej waluty względem drugiej, inwestor otworzy odpowiednio pozycję długą lub krótką.
 5. Kryptowaluty: CFD na kryptowaluty umożliwiają inwestorom spekulację na zmianach wartości kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum czy Ripple. Inwestorzy mogą otwierać pozycje długie lub krótkie, w zależności od swoich prognoz dotyczących ruchów cen kryptowalut.

W przypadku każdej z tych transakcji inwestorzy nie stają się właścicielami aktywów bazowych, ale handlują na różnicach cen tych aktywów. Dźwignia finansowa pozwala na otwieranie pozycji o znacznie większej wartości niż środki na koncie inwestora, co może prowadzić zarówno do większych zysków, jak i strat.

Sposoby handlowania kontraktami CFD

Wyróżnić można wiele sposobów handlowania kontraktami CFD, w tym m.in. ten podzielony na ramy czasowe. Wyróżnia się:

 • Day Trading – ten sposób handlowania polega na dokonaniu zakupu i sprzedaży w ciągu tego samego dnia,
 • Scalpin – strategia ta polega na dokonaniu zakupu i niemalże natychmiastowej sprzedaży kontraktu CFD, umożliwia uzyskanie niewielkiego, lecz częstego zysku,
 • Swing Trading – w tym wypadku trader otwiera pozycję i trzyma ją od kilku godzin do nawet kilku tygodni, w zależności od sytuacji na rynku, jest to rozsądne i rozważne podejście.

Traderzy CFD mogą korzystać z oprogramowań służących do automatycznych transakcji. Często śledzą również profesjonalnych analityków, którzy spekulują o tym, co może się potencjalnie wydarzyć. Jeżeli chcesz przeczytać o handlu akcjami CFD jeszcze więcej, to kliknij tutaj.

Kontrakty CFD – zalety i wady

Kontrakty CFD – zalety:

 • możliwość inwestycji dostępna również dla osób z małym kapitałem,
 • prostota – w porównaniu do innych inwestycji, kontrakty CFD nie są skomplikowane, a wiedzę na ich temat można zdobyć w łatwy i szybki sposób,
 • dostęp do wielu brokerów i instrumentów finansowych,
 • dźwignia finansowa – umożliwia dokonanie wysokiej inwestycji przy stosunkowo niewielkim wkładzie finansowym.

Kontrakty CFD – wady:

 • stosunkowo wysokie prawdopodobieństwo utraty środków,
 • odsetki – są naliczane, gdy przetrzymujesz otwartą pozycję na kolejny dzień,
 • wysoka zmienność na rynku – wiąże się z wysokim ryzykiem i niepewnością.

Czy warto inwestować w kontrakty CFD? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Kontrakty CFD są ryzykownymi instrumentami, jednak zdobywając wiedzę, poszerzając zakres swoich umiejętności i zachowując zdrowy rozsądek – możesz osiągać zyski. Handluj różnymi instrumentami finansowymi. Pamiętaj, by do handlu akcjami CFD dobrze się przygotować, a poruszanie się po rynkach finansowych stanie się łatwiejsze.

Zobacz również:

*Pamiętaj, że 86% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *