Wiele osób w naszym kraju boryka się z problemami finansowymi. Powodów takiego stanu rzeczy można upatrywać w wielu kwestiach, począwszy od polityki monetarnej naszego kraju, a skończywszy na indywidualnych predyspozycjach każdego człowieka. Niektórzy ludzie są bardziej oszczędni, z kolei inni nie przejmują się tym, ile pieniędzy wydają. Ludzie z takim podejściem do wydawania pieniędzy są najbardziej narażeni na popadanie w długi. Spirala zadłużenia jest niestety częstym zjawiskiem u osób zadłużonych. Czym ona jest i jak się z niej wydostać?
Spirala zadużenia co o jest?
Spirala zadłużenia polega na popadaniu w coraz większe długi, bez możliwości ich regularnej spłaty. W spirali zadłużenia stare długi spłaca się poprzez zaciąganie nowych pożyczek, przez co na spłatę tych nowych nie starcza już środków. Długi mogą być bardzo różnego rodzaju. Mogą być nimi kredyty bankowe, pożyczki “chwilówki”, zakupy na raty czy zakupy przy użyciu karty kredytowej. Szczególnie niebezpieczne jest branie “chwilówek”, w celu spłaty poprzedniego zadłużenia. Często oprocentowanie tego typu pożyczek sprawia, że jeśli nie spłacimy ich na czas to finalnie możemy zapłacić nawet kilkanaście razy więcej niż pożyczaliśmy. Wówczas trzeba pożyczać następne pieniądze, aby spłacić takie zadłużenie. W przypadku spirali zadłużenia suma wszystkich miesięcznych zobowiązań do jednorazowej spłaty znacznie przekracza sumę dochodów pomniejszoną o wydatki niezbędne do codziennego funkcjonowania. W takiej sytuacji nie istnieje więc możliwość terminowej spłaty zobowiązań. Rosną odsetki oraz kary od niespłaconych wierzytelności, co pogłębia problem. Jednym z ostatecznych rozwiązań jest windykacja należności poprzez ponaglenia, a następnie wizytę komornika.
Warto pamiętać o tym, że zaciągnięcie jakiejkolwiek pożyczki wiąże się z koniecznością regularnej spłaty należności. W związku z tym, do tematu wzięcia pożyczki należy podejść w sposób rozsądny i przeliczyć na jaką miesięczną ratę możemy sobie pozwolić, aby móc bezpiecznie i bezstresowo ją spłacać. Trzeba wziąć również pod uwagę inne czynniki takie jak np. stabilność naszego zatrudnienia. Nie powinniśmy decydować się na branie pożyczki lub kupowanie czegoś na raty w momencie, gdy za chwilę kończy nam się umowa w pracy lub planujemy ją zmienić, nie mając na horyzoncie żadnego nowego zajęcia. Takie podejście jest niezwykle nieodpowiedzialne, ale niestety praktykowane przez wiele osób.
Spirala zadłużenia, czyli kiedy trzeba zacząć martwić się zadłużeniem?
Sama sytuacja, w której posiadamy nawet kilka rodzajów długów nie oznacza bycia blisko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Możemy posiadać kredyt hipoteczny, niespłaconą kartę kredytową lub dobra materialne kupione na raty, ale jeśli miesięcznie udaje nam się spłacać te wszystkie zobowiązania i nie mamy obaw, że jakiś niespodziewany wydatek sprawi, iż nie będziemy w stanie uregulować należności to nie mamy żadnego powodu do niepokoju.
Zadłużeniem należy się zacząć przejmować w momencie, gdy tracimy całkowitą kontrolę nad naszymi zobowiązaniami finansowymi. Jeśli w danym miesiącu nie uda nam się spłacić należności lub zalegamy ze spłatami od jakiegoś czasu to istnieje bardzo duże ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Większość osób upatruje rozwiązania takiego problemu w zaciągnięciu kolejnego długów, na spłatę którego nie ma pomysłu. Jest to oczywiście najprostsza opcja, ale jednocześnie najbardziej niebezpieczna, ponieważ w ten sposób generujemy kolejny dług.
Sytuacją, która może uświadomić nam iż znajdujemy się w spirali zadłużenia jest konieczność wyboru pomiędzy spłatą zadłużenia, a zapłatą za czynsz. Wpadnięcie w spiralę zadłużenia sprawia, że osoba zadłużona jest zestresowana, często popada w depresję i myśli tylko o tym jak wyjść z długów i kto mógłby mu pomóc. Wyjście ze spirali zadłużenia jest możliwe tylko trzeba podejść do tego w rozsądny sposób. Należy sporządzić plan spłaty zadłużenia, którego najważniejsze założenia to ograniczenie wydatków, zwiększenie przychodów oraz rozsądniejsze planowanie budżetu. W tym celu należy również zacząć racjonalnie planować budżet domowy. Spirala zadłużenia nie jest sytuacją bez wyjścia, niemniej jednak potrafi być stresująca. Zastanawiasz się jak oszczędzać pieniądze? Kliknij w link i zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi oszczędzania pieniędzy oraz poznaj najlepsze aplikacje do oszczędzania pieniędzy.
Zobacz również:
- Blockchain developer – kim on jest i jak nim zostać?
- Binance czy Bitbay – którą giełdę wybrać?
- Analiza techniczna i fundamentalna – różnice
Pingback: NFT art - co to jest i czy jest sztuką przyszło