Temat bitcoinów to jedna z najczęściej poruszanych materii na globalnym forum przez ekonomistów, ale także zwykłych użytkowników Internetu. Wirtualna waluta ewoluowała przez lata, przynosząc znawcom tematu możliwość inwestycji online oraz skupowanie bitcoinów, które stało się całkiem dochodowym interesem. Bitcoin – co to jest i jak działa? Kryptowaluta powstała w 2009 roku. Do dnia dzisiejszego nie wiadomo, kto tak naprawdę jest jej prawowitym autorem. Twórca bądź twórcy wirtualnej monety posłużyli się bowiem enigmatycznym pseudonimem Satoshi Nakamoto. Wielu fanów bitcoinów oddałoby wszystkie swoje posiadane zasoby za wiedzę, kto za tym wszystkim stoi. Nic jednak nie wskazuje na to, by pilnie strzeżona tajemnica poliszynela miała ujrzeć światło dzienne. Tymczasem internetowy pieniądz jakim są kryptowaluty żyje własnym życiem i nadal funkcjonuje w obrocie online. Ile kosztuje jeden bitcoin, a ile kosztował bitcoin na początku, ponad dekadę temu?
Jakie zastosowanie znajdują bitcoiny?
O procesie pozyskiwania bitcoinów mówi się, że są to wykopaliska, zaś o osobach, które się tym trudnią – górnicy. Nie ma to oczywiście nic wspólnego z wydobywaniem węgla z kopalni. Ta swoista metafora oznacza poszukiwanie bitcoinów w wirtualnym świecie, dlatego mogą do niego przystąpić osoby posiadające komputery z dostępem do Internetu. Kopanie wirtualnych środków płatniczych polega na budowaniu tzw. hashu, czyli brakujących cyfr w ciągu (wynik działania funkcji skrótu). Bitcoiny pozyskuje się zatem za rozwiązywanie zadań matematycznych. Wówczas kryptowaluty są wprowadzane do obiegu internetowego i można dzięki nim przeprowadzać transakcje. Zasada jest taka, że im więcej osób jest zainteresowanych wydobyciem bitcoina, tym bardziej to zadanie jest utrudnione (Kopanie kryptowalut – wszystko co musisz wiedzieć). Zdarzają się przedsiębiorcy bardzo mocno zdeterminowani, by wykopywać bitcoiny. Są oni w stanie zainwestować naprawdę sporo w najlepszej jakości sprzęty komputerowe, lecz opłacalność takich działań można sprawdzić dopiero w momencie wydobycia. Wówczas może się okazać, że bitcoin stracił na wartości.
Ile kosztował bitcoin na początku?
W początkowej fazie swojego istnienia bitcoin był tani, więc praktycznie każdego byłoby na niego stać. Nie był wówczas wart nawet jednego całego dolara. Wielu sceptyków twierdziło w tym okresie, że ślad po kryptowalucie zaginie tak samo szybko, jak wirtualny pieniądz pojawił się na rynku sieciowym. Ci, którzy uwierzyli w moc bitcoina i zakupili internetowy pieniądz, z czasem zaczęli jednak zarabiać i to niemało. Choć bitcoin przeżywał wzloty i upadki, sukcesywnie umacniał swoją pozycję. Po okresie bessy odbijał się dynamicznie od dna, by zwiększyć swą wartość. Ci, którzy nie zainwestowali w bitcoiny na początku ich istnienia, dziś często plują sobie w brodę.
Ile kosztuje jeden bitcoin obecnie?
Kursy bitcoina nieustannie się wahają w górę i w dół, więc trudno precyzyjnie określić, jaka jest wartość kryptowaluty na dany moment. Można to mniej więcej oszacować na daną chwilę, mając świadomość, że w krótkim czasie te informacje ulegną zmianie. Można także śledzić na żywo kursy walut w Internecie. Podaje się, że obecnie cena pieniądza wirtualnego to niespełna 30 tysięcy dolarów amerykańskich. Wiele osób zastanawia się nad następującą kwestią: 1 bitcoin ile to PLN? W pełni uzasadnione jest, iż Polacy chcą poznać realną wartość kryptowaluty wyrażoną w złotówkach, ponieważ w złotówkach zazwyczaj zarabiają, więc poszukują pewnego punktu odniesienia. Obecna wartość jednego bitcoina to ok. 125 tysięcy złotych. Wartość pieniądza internetowego ciągle wzrasta. Szacuje się, że nadejdzie taki moment, gdy za internetowy środek płatniczy trzeba będzie zapłacić nawet milion dolarów.
Największe zalety bitcoinów
Niewątpliwą korzyścią wynikającą ze stosowania pieniądza online jest brak konieczności przewalutowania w razie transakcji zagranicznych. Dzięki temu oszczędza się zarówno czas, jak i pieniądze. Przepływ środków internetowych następuje błyskawicznie, a co za tym idzie usprawniony zostaje cały proces kupna i sprzedaży. Ponadto, bitcoiny nie mogą być tworzone powyżej ustalonej wartości 21 milionów. W przypadku tradycyjnych pieniędzy odbywa się ich dodrukowywanie, zaś w przypadku bitcoinów nie ma ryzyka inflacji. Przedsiębiorcy cenią sobie również fakt, że podczas dokonywania operacji internetowych za pomocą kryptowalut mogą być anonimowi. Intersuje Cię inwestowanie w kryptowaluty i chcesz się dowiedzieć jak zacząć? Przeczytaj nasz artykuł znajdujący się pod linkiem.
Zobacz również:
- Fundusze ETF – dlaczego warto w nie inwestować?
- Dochód pasywny – pomysły na zarabianie
- Inwestowanie w sztukę – jak zacząć?