Inwestowanie w sztukę

Inwestowanie w sztukę – jak zacząć?

Mogłoby się wydawać, że inwestowanie w sztukę to świetny pomysł na biznes, ale w praktyce bywa z tym różnie. Jeśli ktoś się na tym nie zna, to niestety nie może liczyć na to, że sporo na tym zarobi. Istnieje spore ryzyko utraty pieniędzy. Amator bez wiedzy i doświadczenia może zostać łatwo oszukany, wydać sporo pieniędzy na coś, co nie ma niczego wspólnego z dziełem sztuki. Niestety nie brakuje osób, które wykorzystują cudzą naiwność w celu wzbogacenia się. Zacząć należy wobec tego od edukowania się z zakresu inwestowania w sztukę, dopiero potem można myśleć o zakupie czegoś. Wybór zawsze musi być dobrze przemyślany, jeśli ma być trafiony i opłacalny.

Jakie są zalety inwestowania w dzieła sztuki? Co z wadami?

Inwestowanie w dzieła sztuki wydaje się być czymś niezwykle prostym, ale to tylko pozory. Stawką są spore kwoty pieniędzy, więc nie ma miejsca na żadne błędy. Mogą one sporo kosztować. Jeśli ktoś dysponuje wolną gotówką, to może ulokować swój kapitał właśnie w dziełach sztuki. Wybór jest ogromny, ale nie zawsze trafiony. Jako że oprocentowanie na lokatach bankowych jest śmiesznie niskie, to alternatywą może być inwestycja w sztukę. Pozwoli to uchronić się przed galopującą inflacją. Można traktować inwestycję jako lokatę kapitału. Trzeba być jednak świadomym zarówno korzyści, jak i pewnych zagrożeń. Inwestowanie w dzieła sztuki wymaga dużego zaangażowania. Już samo poszukiwanie przykładowo cennego obrazu jest nie lada wyzwaniem.

Kolejną kwestią będzie to, aby nie oczekiwać szybkiego zwrotu z inwestycji. Kapitał zostanie zamrożony na wiele lat, co najmniej kilka. Zakup dzieła sztuki wiąże się z koniecznością poniesienia sporych kosztów. Nie zmienia to jednak faktu, że inwestowanie w dzieła sztuki wiąże się z prestiżem. Mają one wartość zarówno materialną, jak i emocjonalną. Potencjalne zyski ze sprzedaży mogą być ogromne. Jest to dobra forma zabezpieczenia się przed kryzysem, inflacją, osłabieniem wartości waluty. Oczywiście już samo obcowanie ze sztuką, jej nieprzemijającym pięknem, stanowi powód do zadowolenia. Rzeczy mające wartość historyczną są niepowtarzalne. Dzieła sztuki mogą być wypożyczane na wystawy, spotkania specjalistów itd. Pozwala to na czerpanie dodatkowych korzyści. Co więcej, są one objęte ubezpieczeniem katastroficznym.

Jak rozpocząć inwestowanie w sztukę?

Jeśli ktoś chce inwestować w dzieła sztuki, to należy dysponować odpowiednim kapitałem, co najmniej kilkoma tysiącami złotych. Przed zdecydowaniem się na zakup zawsze trzeba dokładnie przeanalizować rynek, artystę lub autora. Analiza fundamentalna to podstawa, co niestety pochłania sporo czasu i energii. Nie jest to łatwe zadanie. Dzieła sztuki można wyszukiwać na własną rękę, odwiedzając galerie tradycyjne i internetowe. Trzeba jednak zweryfikować, czy dane dzieło jest oryginalne, czy może jednak sfalsyfikowane. Godne polecenia będzie branie udziału w zorganizowanych aukcjach. Bezpiecznym rozwiązaniem jest art banking, czyli usługi profesjonalnego doradztwa dla osób decydujących się na zakup dzieła sztuki. Bank zajmie się dogłębnym zweryfikowaniem dzieła, określi jego autentyczność i wartość. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zakup akcji firmy, która zajmuje się inwestycjami w dzieła sztuki.

O czym należy pamiętać, decydując się na inwestowanie w dzieła sztuki?

Mając już dzieło sztuki, trzeba zastanowić się nad jego sprzedażą. Można oddać je w ramach komisu do galerii lub domu aukcyjnego. Zostanie ono wycenione przez ekspertów. Oczywiście taka profesjonalna pomoc przy znalezieniu kupca wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji. Jeśli ktoś liczy na duży zysk, to powinien zainwestować w dzieło znanego artysty. Przy wyborze galerii sztuki zawsze należy mieć na uwadze to, jakie ma ona opinie, czy cieszy renomą wśród kupujących i artystów. Uważać trzeba na portale ogłoszeniowe, szczególnie od prywatnych osób, niesprawdzonych. Zwiększa się ryzyko trafienia na oszusta, zakup falsyfikatu. Przy mniejszej ilości wolnych środków można pomyśleć o inwestowaniu w dzieła młodych artystów, czyli mniej znanych osób. Jest to jednak bardziej ryzykowne, bo nie wiadomo, czy ich twórczość zostanie doceniona.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *