W dzisiejszych czasach łatwo popaść w problemy finansowe. Rozwijający się konsumpcjonizm, pogoń za posiadaniem wszelkiego rodzaju dóbr materialnych oraz chęć życia ponad stan sprawia, że ludzie bardzo często zaciągają kredyty, aby móc pozwolić sobie na pewne rzeczy. Istnieją również sytuacje, które niekoniecznie muszą być zależne od nas, a mogą przyczynić się do powstawania długów. Taką sytuacją może być na przykład nagła redukcja etatów w pracy, w konsekwencji której z dnia na dzień tracimy zatrudnienie i środki do życia. Jeśli do tej pory spłacaliśmy jakieś należności, takie jak na przykład kredyt hipoteczny, to w sytuacji gdy tracimy pracę i nie mamy możliwości regularnej spłaty należności możemy wpaść w spiralę zadłużenia. Gdzie można uzyskać pomoc dla zadłużonych?
Na czym polega spirala zadłużenia
Spirala zadłużenia to niezwykle niebezpiecznie zjawisko, które polega na wpadaniu w coraz większe długi bez możliwości ich regularnej spłaty. Najczęściej w takiej sytuacji zaciągamy nowy dług, po to aby spłacić poprzedni, a na spłatę tego nowego zaczyna brakować nam środków. W skrajnej sytuacji dochodzi do windykacji należności. Najpierw zadłużonej osobie wysyła się ponaglenia do zapłaty, a jeśli to nie przynosi zamierzonych skutków, wówczas dochodzi do egzekucji komorniczej. Jest to niewątpliwie nieprzyjemna sytuacja, do której lepiej nie dopuścić dlatego w przypadku długów warto zastanowić się czy istnieje jakaś pomoc dla zadłużonych.
Pomoc dla zadłużonych – gdzie jej szukać?
Pierwszą instytucją, do której powinniśmy się zwrócić w przypadku zadłużenia to właśnie ta, w której mamy dług. Wiele instytucji pożyczkowej, w szczególności banki, umożliwia zmianę rat na niższe, wydłużenie terminu spłaty lub przerwę w spłacaniu rat. Do takich negocjacji warto się odpowiednio przygotować, zabierając wszystkie niezbędne dokumenty związane z długiem oraz podliczając swoje zobowiązania finansowe. Należy również ustalić aktualny poziom zadłużenia oraz plan działania. W przypadku gdy nasz dług przejęła firma zajmująca się wierzytelnościami, można negocjować wysokość rat do poziomu, który będzie dla nas realny dla spłaty. Takie negocjacje z firmami zajmującymi się wierzytelnością mogą stanowić najlepszą pomoc dla zadłużonych z komornikiem.
W poważniejszych sytuacjach, pomocy możemy szukać w różnego rodzaju organizacjach takich jak, np. Ośrodek Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego. Świadczone jest tam bezpłatne doradztwo prawne i finansowe. Warto skorzystać z takich możliwości, ponieważ doradca finansowy może dać nam całkowicie nowe spojrzenie na sprawę. Często możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że rozwiązanie naszego problemu może być prostsze niż się wydaje. Doradcy pracujący w wyżej wspomnianej organizacji najczęściej zajmują się tworzeniem planu wyjścia z długu. Taki plan składa się zazwyczaj z kilku założeń, z czego najważniejszymi są: umiejętne planowanie budżetu, ograniczenie jakichkolwiek zbędnych wydatków oraz zwiększenie przychodów.
W kwestii jakichkolwiek sporów z instytucjami finansowymi wsparciem może okazać się Rzecznik Finansowy. Świadczy on usługi doradcze, prowadzi postępowania polubowne oraz wspiera w procesach sądowych.
Czego nie należy robić będąc zadłużonym?
W przypadku gdy wpadamy w długi, przede wszystkim nie należy się stresować i działać pochopnie. Trzeba opracować sobie odpowiedni plan działania, po to by nie podejmować pochopnych decyzji, które mogą pogorszyć naszą sytuację.
Jednym z najczęstszych błędów jest unikanie kontaktu z firmą, u której mamy dług. Nie należy przestawać odbierać telefonów od banku lub firmy windykacyjnej, ponieważ nie sprawi to, że nagle przestaną oni egzekwować od nas dług. W ten sposób również uniemożliwiamy sobie jakąkolwiek możliwość negocjacji i dogadania się z bankiem lub firmą windykacyjną. Ponadto unikanie kontaktu może prowadzić do powstawania dodatkowych kosztów lub skierowania sprawy na drogę sądową. Jeśli popadniemy w długi, należy zachować spokój i działać według stworzonego wcześniej planu. Jeżeli chcesz skutecznie wyjść z długu, to przeczytaj również o tym jak oszczędzać pieniądze.
Zobacz również:
- Kryptowaluta Fantom – czy jest to czarny koń na rynku kryptowalut?
- NFT Art – co to jest?
- Spirala zadłużenia – czym jest i jak się z niej wydostać?