Wielokrotnie zastanawiałeś się w co inwestować pieniądze? Złoto jest od wieków najbardziej popularnym sposobem lokowania pieniędzy. Zaufanie do złota rośnie w okresach pogorszenia koniunktury w gospodarce. Skąd wynika nieustająca popularność złota? Czy inwestowanie w złoty kruszec jest dla każdego? Jak rozpocząć przygodę ze złotem inwestycyjnym? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku.
Jakie są zalety złota?
Popularność złota oparta jest na wiarygodności tego kruszcu, która budowana jest od wieków. Nie jest ono narażone na gwałtowne wahania wartości. Papierowy pieniądz jest wrażliwy na wszelkie próby zwiększenia jego podaży w obiegu poprzez niekontrolowany dodruk. Dodruk pieniądza wywołuje zjawisko inflacji, która może odbić się na wartości oszczędności lokowanych w danej walucie. Złota nie da się łatwo wyprodukować ani zwiększyć jego podaży w żaden szybki sposób. Światowe zasoby złota nie są nieograniczone. Wielkość wydobycia złota będzie spadać wraz z upływem czasu. Wszystko to sprawia, że złoty kruszec sprawdzi się jako godna lokata kapitału nawet w horyzoncie długookresowym. Ile kosztuje gram złota? Cena złota jest ściśle uzależniona od cen na rynkach światowych oraz od ilości, którą chcemy zakupić.
Jak inwestować w złoto?
Złoto inwestycyjne dostępne jest pod tradycyjną postacią. Tutaj możemy zakwalifikować między innymi złoto w sztabkach o próbie co najmniej 995 oraz monety bulionowe. Złoto przeznaczone do inwestycji zazwyczaj nie ma żadnej wartości kolekcjonerskiej. Wyjątkiem mogą być niektóre monety bulionowe. Do złota inwestycyjnego zaliczymy również kontrakty terminowe na złoto. Obie formy umożliwiają szybkie ulokowanie środków finansowych. Różnicą pomiędzy inwestycją reprezentowaną w tradycyjne złoto a inwestycją w kontrakty terminowe jest zakładany horyzont czasowy. Inwestowanie w kontrakty terminowe na złoto ma charakter spekulacyjny i służy osiągnięciu godnego zysku w krótkim okresie. Złoto w postaci tradycyjnej sprawdzi się bardziej w postaci inwestycji długoterminowej.
Gdzie najlepiej kupić złoto inwestycyjne?
Pytanie o to, gdzie kupić złoto, jest szczególnie istotne. Na rynku znajdziemy wiele godnych zaufania podmiotów, które zajmują się sprzedażą złota inwestycyjnego. Produkty inwestycyjne możemy nabyć w oddziałach Narodowego Banku Polskiego. Dobrym pomysłem jest zakup złota inwestycyjnego bezpośrednio na rynku pierwotnym. W Internecie możemy znaleźć sklepy, które prowadzone są przez renomowane i popularne mennice z długą historią. Na tym rynku ważna jest wiarygodność. Należy unikać miejsc, w których nie można w szybki i wiarygodny sposób potwierdzić autentyczności zakupionego złota. Zakup złota inwestycyjnego w popularnych serwisach aukcyjnych czy też w lombardzie jest obarczony sporym ryzykiem. Inwestowanie w złoto wymaga zachowania od kupującego dużej dawki zdrowego rozsądku. Na tym rynku można spotkać oszustów, którzy będą chcieli sprzedać podrabianie złoto. Samodzielne zweryfikowanie autentyczności złota może okazać się niemożliwe dla niedoświadczonych i początkujących inwestorów. Warto więc korzystać z usług sprawdzonych podmiotów z dużą wiarygodnością.
Kiedy jest dobry czas na inwestowanie?
Wartość złota na światowych rynkach charakteryzuje się czasem okresowymi spadkami. Inwestowanie w złoto może być dobrym pomysłem w okresach złej koniunktury w gospodarce. Zwiększona niepewność jutra skutkuje obniżonym zaufaniem do papierowej waluty wśród obywateli. Zawsze przekłada się to na wzrost zainteresowania złotem i wzrost wartości tego kruszcu.
Jak przechowywać złoto?
Sposób przechowania zakupionego złota zależy od kreatywności kupującego. Nabyte produkty po zakupie można przechować w specjalnie do tego przygotowanej kryjówce. Ten sposób ma jednak swoje wady. Drogocenne skarby mogą być narażone na kradzież z powodu braku zabezpieczeń na odpowiednim poziomie. Dlatego warto rozważyć zakup atestowanego sejfu na cenne przedmioty. Innym sposobem jest skorzystanie z usługi przechowania takich przedmiotów, która może być świadczona przez wybrane banki lub przez inne podmioty sprzedające złoto. Warto podczas wyboru metody przechowywania złota mieć na uwadze długoterminowy charakter tej inwestycji. Na tym etapie dobrze jest przewidzieć wszystkie możliwe do wystąpienia okoliczności, które mogą w przyszłości niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo przechowywanego złota.
Podsumowując, inwestowanie w złoto powinno być prowadzone w sposób rozsądny i rozważny. Zdrowy rozsądek powinien już przejawiać się na etapie wyboru złota, które chcemy kupić. Nie powinniśmy wtedy zbytnio sugerować się jego wartością artystyczną czy też estetyczną. Z tym zjawiskiem możemy spotkać się podczas zakupu złotej biżuterii. Biżuteria taka może efektownie wyglądać. W cenie natomiast będzie ujęty koszt jej zaprojektowania i wytworzenia.
Rozsądek jest najważniejszy podczas podejmowania decyzji, gdzie ulokować pieniądze. Należy korzystać wyłącznie z usług podmiotów o długiej historii i odpowiednio dużej renomie. Tylko taki podmiot gwarantuje, że zakupione złoto będzie autentyczne a transakcja bezpieczna. Rozsądek powinien pojawiać się podczas planowania horyzontu czasowego przechowywania zakupionego złota. Złoto można dziedziczyć. Inwestowanie w złoto najlepiej potraktować jako projekt o długim horyzoncie czasowym.
Zobacz również:
- Bitcoin – co to jest i jak działa?
- Kryptowaluty – czym są?
- Kiedy przelewy? Sprawdź kiedy przyjdzie przelew
Pingback: Altcoin – co to jest? Czy ta kryptowaluta jest warta uwagi?