Kryptowaluty to temat, który budzi od zawsze duże emocje. Emocje te spowodowane są dużymi zyskami w przeszłości na tym rynku. Dla wielu osób nie jest też do końca jasna sama istota działania kryptowalut. Kryptowaluty – czym są i jak działają? Brak fizycznej postaci jednostek przy jednoczesnej możliwości ich kupna i sprzedaży powodował od zawsze wiele kontrowersji. Wiele osób decyduje się jednak na nabycie kryptowaluty. Jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty? Taką jednostkę wybranej kryptowaluty można sobie po prostu kupić. Istnieje również inny sposób, w jaki można stać się posiadaczem tej waluty wirtualnej. Jest nim kopanie kryptowalut. Na czym polega kopanie krytowalut? Kto może kopać i czy jest to obecnie opłacalne? Przedstawiamy krótki poradnik, w którym odpowiadamy na te pytania.
Czym jest kryptowaluta?
W zrozumieniu zagadnienia kopania kryptowalut przyda się ich definicja. Kryptowaluty są walutą wirtualną. Jest to system księgowy oparty na technologii blockchain, czyli łańcucha bloków. To sieć połączonych ze sobą komputerów. W tej zdecentralizowanej strukturze rejestrowane są wszystkie operacje. Informacje o operacjach przechowywane są w blokach, które łączą się w łańcuchy bloków dzięki zastosowaniu kryptografii. Transfer jednostek kryptowaluty zaczyna się od wygenerowania odpowiedniej transakcji na komputerze użytkownika. Transakcja transferu jednostek zapisuje się jako kolejny blok w łańcuchu. Blok ten zawiera specjalny podpis elektroniczny zwany hashem, który będzie świadczył o poprawności całej transakcji. Pierwszą kryptowalutą na świecie był bitcoin. Jest to również kryptowaluta, która jest najchętniej wydobywana.
Na czym polega kopanie kryptowalut?
Z rynkiem kryptowalut związane jest nieodłącznie pojęcie kopania. Na czym polega kopanie kryptowalut? Jest to dość przewrotna nazwa, która nieodłącznie kojarzy się z tradycyjnym górnictwem. Różnica pomiędzy tradycyjnym kopaniem w ziemi i kopaniem kryptowalut jest jednak zasadnicza. W przypadku tradycyjnego wydobycia górnik zajmuje się surowcem już istniejącym. Wydobywanie kryptowaluty polega zaś na tworzeniu nowych jednostek. W sensie praktycznym kopanie sprowadza się do rozwiązywania zaszyfrowanego hasła przez przeznaczone do tego jednostki komputerowe. Po poprawnym rozwiązaniu danego zadania nagrodą są jednostki kryptowaluty. Nagrodę dostaje tylko pierwszy górnik, który rozszyfruje zadanie.
Kto może kopać kryptowaluty?
Do kopania kryptowalut wymagane są jednostki komputerowe o wysokiej mocy obliczeniowej. Mogą charakteryzować się one wysokim zużyciem energii elektrycznej. System jest tak skonstruowany, że zadania do rozwiązania stają się z upływem czasu coraz bardziej skomplikowane. Liczba przyznawanych jednostek kryptowaluty w ramach wynagrodzenia staje się również coraz mniejsza. Koszty zużycia prądu, trudność w kopaniu oraz ryzyko spadku kursu kopanej kryptowaluty to czynniki, które sprawiają, że kopanie jednostek kryptowalut na komputerze domowym nie jest zazwyczaj opłacalne. Receptą może być postawienie na mniej popularne kryptowaluty i liczenie na dużą zwyżkę ich kursu w przyszłości. Jednak jest to taktyka, która może nie przynieść sukcesu. Dlatego powstały kopalnie kryptowalut, w których górnicy łączą swoje zasoby w celu znacznie bardziej efektywnego wydobycia.
Co jest potrzebne, aby rozpocząć kopanie kryptowalut?
Najbardziej efektywnym sprzętem do wydobywania kryptowalut są koparki. Nazwa ta kojarzy się z dużymi pojazdami służącymi do prac ziemnych. Koparka kryptowalut to jednak urządzenie przypominające zwykły domowy komputer. Dysponuje ono jednak znacznie większą mocą obliczeniową od przeciętnego komputera. Związane jest to z umieszczeniem w jednostce rozbudowanych konfiguracji składających się z kilku kart graficznych. Do profesjonalnego kopania kryptowalut używane są koparki typu ASIC. Jest to sprzęt, który jest przypisany wyłącznie do wykonywania jednego zadania. Samo zbudowanie i uruchomienie koparki jednak nie wystarczy do rozpoczęcia kopania kryptowalut. Niezbędne jest zainstalowanie jednego z popularnych programów do kopania. Jaki program do kopania kryptowalut wybrać? Najpopularniejsze z nich to między innymi MinerGate, Bitcoin Miner, Bitcoin Core i CGMiner.
Co zrobić z kryptowalutą?
Posiadanie kryptowaluty w sensie fizycznym nie jest możliwe. Użytkownik dostaje tylko potwierdzenie posiadania danej liczby jednostek na swoim koncie. Potwierdzenie to ma postać klucza prywatnego, który jest długim ciągiem znaków. Klucz taki można przechowywać w jednym z rodzajów portfeli według swojego uznania. Użytkownik może zapisać taki klucz w internecie, w programie zainstalowanym na swoim komputerze lub też na zwykłej kartce papieru. Posiadane jednostki kryptowaluty można sprzedać między innymi w kantorze kryptowalut czy też na giełdzie kryptowalut.
Podsumowując, proces kopania kryptowalut jest bardzo złożonym tematem. Powyższy poradnik tylko sygnalizuje odpowiednie zagadnienia z tej dziedziny. Na tym rynku wymagane jest nieustanne zdobywanie nowej wiedzy. Postęp technologiczny sprawia, że wydobywanie kryptowalut jest dostępne nie tylko dla osób z dużym budżetem. Nowoczesne koparki dedykowane do wydobycia charakteryzują się niższym zużyciem prądu i możliwością łączenia ich w sieci. Warto jest być na bieżąco i nasłuchiwać bieżących informacji z rynku.
Zobacz również:
- Kryptowaluty – jak zacząć inwestowanie?
- Konto oszczędnościowe, a lokata – wyjaśniamy różnice
- Konto bankowe dla dziecka – jak założyć konto małemu dziecku?