Kryptowaluty o co chodzi

Kryptowaluty – co to jest i jak działają?

Postępująca cyfryzacja i rozwój technologii przyczyniają się do powstawania wielu zmian w sposobie funkcjonowania gospodarki. Niewątpliwym przełomem było pojawienie się kryptowalut, czyli zaszyfrowanych wirtualnych pieniędzy, które pozwalają obejść tradycyjne systemy płatnicze. Kryptowaluty co to takiego?? I w jaki sposób działają? I czy staną się przyszłością gospodarki?

Kryptowaluty co to takiego?

W ostatnich latach wiele osób zastanawia się, co to są kryptowaluty i w jaki sposób działają. Trudno wyjaśnić, czym są kryptowaluty bez nawiązania do ich podstawy, czyli kryptologii. Kryptologia to nic innego jak nauka o szyfrowaniu czy kodowaniu. Zastosowanie procesów kryptologicznych w tworzeniu wirtualnych walut ma na celu uniemożliwienie próby złamania czy rozszyfrowania ich technologii.

Świat po raz pierwszy usłyszał o kryptowalutach w 2009 roku. Co ciekawe, do dziś nie wiadomo, kto tak naprawdę jest twórcą najpotężniejszej z nich, czyli oczywiście Bitcoina. Kryptowaluty są wirtualnymi pieniędzmi, które są stworzone na podstawie algorytmu. W dużym uproszczeniu jest to gigantyczna baza danych podzielona na jednostki, które nazywamy kryptowalutami.

Jakie są kryptowaluty?

Od początku “rewolucji kryptowalutowej” powstało wiele walut o zróżnicowanej wartości. Najpotężniejszą z nich jest pierwsza znana nam kryptowaluta, czyli Bitcoin. Geneza Bitcoina jest owiana tajemnicą, ale jedno jest pewne – ci, którzy w niego zainwestowali na samym początku istnienia rynku kryptowalut, bardzo się wzbogacili na przestrzeni ostatnich lat. Mowa tutaj o zyskach liczonych w milionach złotych.

Najpoważniejszym rywalem Bitcoina jest Etherum. Warto wspomnieć, że Etherum cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko jako kryptowaluta, ale także jako rozwiązanie, które umożliwia rozwój oprogramowania open source. Obecnie znanych jest około 3 tysiące różnych kryptowalut. Bitcoin, Etherum i Litecoin tworzą tak zwaną “wielką trójkę”. Trzecia z nich, Litecoine, swoją strukturą przypomina legendarnego już Bitcoina. Jedną różnicą między nimi jest to, ilość dostępnych jednostek Licecoina na rynku kryptowalut ma wynosić 84 jednostki, natomiast w przypadku Bitcoina jest to 21 jednostek.

Od czego zależy kurs kryptowalut?

Wielu konsumentów podchodzi do tematu kryptowalut z dużą dozą niepewności. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że na rynku dochodzi do częstych i odczuwalnych wahań. Warto jednak wiedzieć, że wahania kryptowalut są efektem tradycyjnej zasady rynkowego popytu i sprzedaży. Jest jednak wiele czynników, które mogą wpływać na kształtowanie się kursu danej kryptowaluty.

Jednym z nich jest koszt energii elektrycznej. Istnieje ścisła korelacja pomiędzy wzrostem ceny prądu a ceną danej kryptowaluty. Innym czynnikiem jest oczywiście użyteczność danej kryptowaluty. Pieniądze, które można wykorzystywać w mocno ograniczony sposób nie będą szczególnie pożądane przez konsumentów. Nie bez znacznie jest także opinia publiczna, która znacząco wpływa na proces kształtowania się cen kryptowalut. Im większe jest zainteresowanie daną kryptowalutą, tym wyższa będzie jej cena. Ostatnim czynnikiem wpływającym na wysokość kursów jest cena Bitcoina (Ile kosztuje jeden Bitcoin, a ile kosztował na początku?). Podobnie jak dolar reguluje ceny tradycyjnych walut, tak samo Bitcoin wpływa na kształtowanie się cen pozostałych kryptowalut.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Zwolennicy wirtualnych pieniędzy z pewnością pamiętają zuchwałą kradzież 800 000 Bitcoinów, do której doszło w 2014 roku. Wartość skradzionych pieniędzy w przeliczeniu na amerykańskie dolary, wyniosła około 350 milionów. Zastosowanie zasad kryptologii pozwala na bardzo skuteczne zabezpieczenie waluty. Problemem są jednak wirtualne portfele, w których są one przechowywane. Warto jednak wspomnieć, że ryzyko ataku hakerskiego na portfel kryptowalut jest równie prawdopodobne jak włamanie do każdego innego systemu płatniczego, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Zastanawiasz się w co inwestować pieniądze? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, czy warto inwestować w kryptowaluty. Jest to bowiem rodzaj inwestycji obarczony dość sporym ryzykiem. Los kryptowalut jest niepewny tak samo jak wartość poszczególnych jednostek pieniężnych. Sceptycy przestrzegają przed bańką spekulacyjną, która w każdym momencie może pęknąć. Wystarczy, że osoby, które zainwestowały w Bitcoina zechcą zmaterializować swoje zyski. Uwolnienie zbyt dużej ilości jednostek Bitcoina w tym samym czasie, znacząco obniżyłoby jego wartość.

Jaka jest przyszłość kryptowalut?

Wiele osób zastanawia się, czy w przyszłości Bitcoin i inne kryptowaluty całkowicie wyprą i zastąpią tradycyjne pieniądze. Trudno jest jednoznacznie przewidzieć jaka przyszłość czeka wirtualne pieniądze, ale jedno jest pewne – rozwój technologiczny i cyfryzacja to procesy, których nie da się zatrzymać. Oprócz tego warto zauważyć, że idea bezgotówkowych płatności od dawna jest częścią naszej rzeczywistości, a banki coraz śmielej korzystają z rozwiązań oferowanych przez kryptowaluty. Wielką niepewną jest jednak stabilność wirtualnego rynku walut, dlatego konieczna jest stała obserwacja procesu kształtowania się tej gałęzi gospodarki i wyciąganie trafnych wniosków.

Zobacz również:

5 thoughts on “Kryptowaluty – co to jest i jak działają?”

  1. Pingback: Polskie kryptowaluty – powstaje polska kryptowaluta Cebullion - finansave.pl

  2. Pingback: Jak działa technologia blockchain? – krok po kroku - finansave.pl

  3. Pingback: Binance - czym jest? | Wszystko co musisz wiedzieć o Binance

  4. Pingback: Binance czy Bitbay? Którą giełdę kryptowalut wybrać? -

  5. Pingback: Blockchain developer – kto to jest i jak nim zostać?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *